Ambasador RP w USA: Pomnik Katyński w Jersey City jest pomnikiem prawdy

Pomnik Katyński w Jersey City jest pomnikiem prawdy, a także hołdem złożonym pamięci 22 000 jeńców wojennych, których będziemy czcić szczególnie podczas obchodów Memorial Day – napisał ambasador RP w artykule opublikowanym w czwartek przez „The Jersey Journal”.

Ambasador Piotr Wilczek przypomniał, że w ramach amerykańskiego Memorial Day, czyli Dnia Pamięci – święta państwowego obchodzonego w ostatni poniedziałek maja – w całych Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Amerykanie i przyjaciele USA będą oddawać hołd mężczyznom i kobietom poległym w walce o wolność i wysokie ideały ludzkości.

W Polsce będzie podobnie – zapewnił ambasador.

„Zostanie oddany hołd amerykańskim ochotnikom z Eskadry Kościuszkowskiej, którzy pomogli Polakom odeprzeć bolszewików. Będziemy też wspominać por. Francisa Akinsa i bohaterską załogę >>Latającej Fortecy<< Boeinga B-17G >>I’ll be seeing you<<, która we wrześniu 1944 r. została zestrzelona nad okupowaną Polską niosąc pomoc dla polskiego ruchu oporu w trakcie Powstania Warszawskiego. Nasze myśli w ten Dzień Pamięci będą też z bliskimi sierżanta sztabowego Michaela Ollisa, który zginął w Afganistanie, odważnie zasłaniając swym ciałem polskiego oficera” – napisał polski dyplomata.

W swej najgłębszej istocie Memorial Day jest bowiem apelem, by nigdy nie zapomnieć, ale również nawoływaniem do refleksji i zachętą do uczenia się.

„Te uniwersalne cechy są szczególnie cenione przez Polaków i Amerykanów, co w szczególny sposób łączy obie nacje” – podkreślił Piotr Wilczek.

„Obok wspomnień o amerykańskich ochotnikach z 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki (tzw. Eskadry Kościuszkowskiej), pododdziału lotnictwa myśliwskiego Wojska Polskiego z lat 1918-1925, który walczył podczas wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej, Polacy będą w szczególny sposób pamiętać w poniedziałek o jeńcach wojennych – żołnierzach, oficerach, oficerach policji, ale też lekarzach, prawnikach, inżynierach, profesorach i duchownych zatrzymanych we wrześniu 1939 r., po tym gdy Związek Sowiecki wraz z nazistowskimi Niemcami napadł na Polskę i systematycznie wymordowanych przez sowiecką policję polityczną strzałem w tył głowy na rozkaz Józefa Stalina wiosną 1940 r.” – podkreślił dyplomata.

Przez ponad pół wieku zbrodnia katyńska była przedmiotem cenzury, a Związek Sowiecki zaprzeczał swej odpowiedzialności za ten mord. Właśnie dlatego postawienie w Jersey City Pomnika Katyńskiego było symbolem ostatecznego zwycięstwa i tryumfu prawdy – zaznaczył ambasador.

„Ten pomnik to zarazem znak pamięci o wszystkich, którzy poświęcili swe życie walcząc o prawdę, w tym – pamięci o niezliczonych rzeszach polskich i amerykańskich weteranów, mieszkańców Jersey City oraz członkach organizacji polonijnych, które przed laty podjęły wysiłek, aby wznieść w 1991 r. ten zachwycający pomnik” – dodał.

Ambasador Wilczek wyraził też zadowolenie z faktu, że Pomnik Katyński – dzięki porozumieniu z lokalnymi władzami – pozostanie w Jersey City i „nadal będzie górować nad nadbrzeżem Hudson River, by przyszłe pokolenia mogły dowiedzieć się o Katyniu i oddawać hołd ofiarom”.

„Niech pamięć o ofiarach katyńskich i wszystkich tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę, walcząc o wolność i ważne dla nas wartości, trwa wiecznie” – zakończył swój tekst polski dyplomata.

PAP/RIRM

drukuj