Prezydent podpisał ustawę dot. upaństwowienia ratownictwa medycznego

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę dot. upaństwowienia ratownictwa medycznego. Nowela przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej, jednostkom budżetowym i spółkom z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego.

Na podstawie ustawy zmieni się również rola ratownika medycznego w systemie – wskazał poseł Krzysztof Ostrowski z sejmowej komisji zdrowia.

Ta ustawa ewidentnie promuje, dowartościowuje rolę ratownika medycznego w systemie. Dlatego w sytuacji, kiedy w Polsce mamy duży niedobór lekarzy, kiedy mamy duży niedobór specjalistów ratownictwa medycznego, to też jest dobry kierunek rozwoju. Najlepiej by oczywiście było, gdyby w ratownictwie medycznym jeździli sami specjaliści i lekarze z medycyny ratunkowej, ale jest to model, na który nas nie stać. Lekarzy specjalistów jest za mało. Ta ustawa stwarza ramy prawne, aby wdrożyć ten model w życie – powiedział Krzysztof Ostrowski.

W myśl nowego prawa minister zdrowia przejmie System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Istniejące umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego mają obowiązywać na okres, na jaki zostały zawarte, jednak nie dłużej niż do końca marca 2019 r.

Nowela dot. Państwowego Ratownictwa Medycznego była jednym z postulatów ratowników medycznych, którzy protestowali domagając się podwyżek i zmian systemowych.

RIRM

drukuj