PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent Duda złożył kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę rano złożył kwiaty na grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz z córkami.

Te odwiedziny to zawsze duże wzruszenie dla mnie. Czas leczy emocje, powoduje, że one są inne, ale wciąż są żywe. Wspomnienie pana prezydenta, jego małżonki, wspomnienie moich przyjaciół, ludzi których znałem, którzy wtedy zginęli. To był dla nas wszystkich szok. Rzeczywiście emocje cały czas są i będą – mówił prezydent po wyjściu z krypty katedry wawelskiej.

Prezydentowi towarzyszyli w krypcie m.in. ministrowie jego kancelarii Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski oraz wojewoda małopolski Józef Pilch.

Prezydent Duda przypomniał, że odwiedziny grobu Lecha i Marii Kaczyńskich w rocznicę katastrofy smoleńskiej to dla niego już tradycja.

To już piąty rok jestem tutaj rano razem z córką pary prezydenckiej, panią Martą Kaczyńską i jej córkami. O ósmej rano na mszy i potem modlimy się za tych, którzy zginęli – powiedział dziennikarzom.

W Krypcie Św. Leonarda odprawiona została msza w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Potem zebrani przeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, by tam w chwilą ciszy i refleksji uczcić tragedię smoleńską. Na sarkofagu zostały złożone wieńce od prezydenta i rodziny. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym przy grobie obecna była asysta wojskowa.

Z Krakowa prezydent Duda udał się do Warszawy, gdzie o godz. 13.10. złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. O godz. 14.25 prezydent w Świątyni Opatrzności Bożej złoży kwiaty m.in. na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

PAP/RIRM

drukuj