Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech

Prezydent Andrzej Duda udaje się dziś na Węgry. W mieście Szekszárd weźmie udział w dwudniowym szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Obok polskiego prezydenta w spotkaniu uczestniczyć będą również prezydenci Węgier, Czech i Słowacji.

Wśród tematów podejmowanych na szczycie znajdą się m.in. euroatlantycka integracja krajów bałkańskich czy jednolity rynek Unii Europejskiej. W planie są także dwustronne rozmowy prezydentów w kuluarach.

Senator PiS-u Jan Maria Jackowski wskazuje, że dotychczasowe działania podejmowane przez Grupę Wyszehradzką przynoszą efekty. W ocenie polityka, w obecnej sytuacji geopolitycznej V4 to kierunek, w który powinniśmy inwestować. Pożądana jest tu dalsza integracja i współpraca – podkreśla senator Jackowski.

Cieszę się, że to spotkanie nastąpi. Wbrew temu, co różni krytycy mówią, że Grupa Wyszehradzka to jest nie wiadomo jaki twór wewnętrznie sprzecznych interesów. Okazuje się, że w wielu tematach te interesy są bardzo zbieżne i świadomość, że osiągnie się własne cele tylko poprzez konsekwencję i solidarność, a więc wspólne działanie, jest coraz większa. Przypomnijmy, że obecnie w Grupie Wyszehradzkiej przewodniczą Węgry. Im szczególnie zależy na tym, żeby utrzymać jedność, spoistość i konsekwencje działania państw V4 – zaznacza Jan Maria Jackowski.

Prezydenci V4 podczas spotkania na Węgrzech podejmą także dyskusję m.in. na temat innowacji technologicznych.

Dziś z udziałem premierów Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się też Szczyt Konsumencki w Bratysławie. W stolicy Słowacji ma dojść także do spotkania szefów rządów V4 z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl