USA: Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

Radni amerykańskiego Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 6:1. Nie jest ona jednak ostateczna. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

Radni opowiedzieli się również za przyjęciem Pomnika Katyńskiego jako daru dla miasta od Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Upoważnili też władze miasta do zawarcia 99-letniej umowy z Komitetem, umożliwiającej mu zarządzanie monumentem i opiekę nad nim w nowym miejscu na nadbrzeżu rzeki Hudson.

Nowe miejsce znajduje się w odległości 60 metrów od obecnej lokalizacji. Z projektem przeniesienia monumentu zgodził szef Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej Krzysztof Nowak. Podkreślił, że tylko jego organizacja ma uprawienia do decyzji o losach pomnika. Wystąpienie Krzysztofa Nowaka spotkało się z dużą dezaprobatą przybyłej na posiedzenie Rady Miasta grupy polonijnej.

30 kwietnia burmistrz Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument, co wywołało protesty Polonii w USA i polskich władz. Ostatecznie uzgodniono, że pomnik zostanie przeniesiony w inne miejsce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl