fot. flickr.com

Zachód przygotowuje skoordynowany atak na IS w Iraku

Francja i USA przygotowują skoordynowany atak na bastion Państwa Islamskiego (IS) w Iraku – poinformował w środę rzecznik rządu w Paryżu Stephane Le Foll. Nie potwierdził wcześniejszych doniesień prasowych, że w Libii zginęło dwóch francuskich żołnierzy.

– (Minister obrony) Jean-Yves Le Drian jest w Waszyngtonie. Przygotowuje z Amerykanami skoordynowany atak na Mosul – mówił Le Foll w wywiadzie dla radia France Info.

Mosul jest uważany za miasto o strategicznym znaczeniu. Został podbity przez dżihadystów z IS latem 2014 roku i od tej pory służy tej terrorystycznej organizacji jako główny bastion w Iraku. Jako przyczółek do operacji odbicia Mosulu ma posłużyć zdobyta niedawno baza irackich sił powietrznych – Kajara. Znajduje się ona ok. 60 km na południe od bastionu IS.

Odnosząc się do informacji dziennika „Le Parisien”, który podawał, że w Libii zginęło dwóch francuskich żołnierzy sił specjalnych, Le Foll oznajmił, że nie może potwierdzić tych doniesień. Jednak przyznał, że w tym kraju są obecni francuscy komandosi.

PAP/RIRM

drukuj