Na Litwę wjechały pojazdy wojskowe USA w ramach ćwiczeń Saber Strike

Na Litwę z Polski w środę wieczorem wjechały pierwsze z ponad 1200 pojazdów z 2. Pułku Kawalerii wojsk lądowych USA uczestniczących w sojuszniczych ćwiczeniach Saber Strike – podał litewski resort obrony.

Przekraczanie polsko-litewskiej granicy w Budzisku-Kalwarii (Kalvarija) i Ogrodnikach-Lazdijai potrwa przez trzy najbliższe noce. Tej nocy na teren Litwy wjedzie 15 kolumn, w każdej po około 30 samochodów.

Żołnierze USA poruszają się w dwóch kierunkach. Część – drogą Via Baltica udaje się na ćwiczenia odbywające się na Łotwie, część – na poligony litewskie w centrum i na wschodzie kraju.

Tegoroczne ćwiczenia Saber Strike rozpoczęły się 3 czerwca na Litwie, która jako państwo gospodarz jest głównym rejonem manewrów, odbywających się także na Łotwie, w Estonii i w Polsce. Ćwiczenia potrwają do 15 czerwca. Bierze w nich udział ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniej są reprezentowane siły lądowe Stanów Zjednoczonych. U.S. Army jest też organizatorem ćwiczenia.

Polska wystawiła drugą pod względem liczebności reprezentację żołnierzy. W ćwiczeniach biorą udział wielonarodowe grupy bojowe NATO, stacjonujące w regionie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Wojska mają sprawdzać i doskonalić działania logistyczne – w tym przerzut wojsk – oraz działania typowo bojowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl