„The Independent”: Obama odwiedzi Londyn, by przekonać do pozostania w UE

Prezydent Barack Obama przybędzie prawdopodobnie pod koniec kwietnia do Londynu, aby skłonić Brytyjczyków do pozostania w UE. Podejmie też próbę ożywienia relacji z premierem Davidem Cameronem – napisał w niedzielnym wydaniu „The Independent”.

Biały Dom jest niezadowolony z poziomu zaangażowania brytyjskiego rządu w uregulowanie sytuacji w Libii, gdzie od kilku miesięcy trwają próby powołania rządu jedności narodowej. Chodzi o likwidację dwuwładzy w tym państwie.

Po upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego i zabitego w 2011 roku, luźna koalicja zbrojnych ugrupowań o nazwie Jutrzenka Libii przejęła latem 2014 roku władzę nad Trypolisem, zmuszając prawowity rząd do przeniesienia się na wschód kraju. W październiku 2015 roku z inicjatywy ONZ i UE zostały podjęte konsultacje w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej.

Niewielkie zaangażowanie Londynu w uregulowanie konfliktu w Libii jest postrzegane w Waszyngtonie jako „szczelina na solidnym gmachu specjalnych stosunków łączących W. Brytanię ze Stanami Zjednoczonymi” – zauważa dziennik.

Zdaniem „The Independent on Sunday” głównym celem wizyty Baracka Obamy – „niestrudzonego uczestnika zwycięskich kampanii politycznych” – będzie jednak nie Libia, a próba przekonania Brytyjczyków do opowiedzenia się za pozostaniem w UE.

„Byłoby doprawdy szokujące, gdyby (Obama) nie zwrócił się do uczestników czerwcowego referendum z sugestią zagłosowania na <tak>” – powiedział gazecie wysoko postawiony urzędnik Białego Domu.

Administracja w Waszyngtonie nie potwierdziła jeszcze oficjalnie informacji o wizycie prezydenta – zaznacza „The Independent on Sunday”. Jeśli jednak miałoby do niej dojść, będzie ona mieć miejsce prawdopodobnie za miesiąc. 24 kwietnia prezydent USA ma złożyć wizytę w Niemczech. Zgodnie z planem otworzy targi technologiczne w Hanowerze.

Informacja o możliwej wizycie Obamy i jego poparciu dla pozostania W. Brytanii w UE została opublikowana wraz z wynikami sondażu wskazującego, że 35 proc. uczestników ankiety ufa Davidowi Cameronowi w sprawach dotyczących UE, a 34 proc. – merowi Londynu Borisowi Johnsonowi.

Wywodzący się z partii konserwatywnej Johnson ogłosił 21 lutego, że zaangażuje się w kampanię na rzecz wyjścia W. Brytanii z UE. Decyzja ta nie była zaskoczeniem, ponieważ Johnson od dawna krytykuje Brukselę m.in. za pogłębiającą się biurokrację.

Polityk ten jest wymieniany wśród kandydatów do objęcia stanowiska premiera po ewentualnym wycofaniu się z życia publicznego Davida Camerona.

Po zawarciu na niedawnym szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE, Cameron ogłosił, że referendum w sprawie dalszego uczestnictwa w projekcie europejskim odbędzie się 23 czerwca. Powtórzył, że Wielka Brytania „będzie silniejsza, bezpieczniejsza i dostatniejsza w zreformowanej Unii Europejskiej”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl