fot. Katarzyna Cegielska

Media: USA ostrzegały Hiszpanię przed groźbą zamachu w Barcelonie

Służby USA już w maju ostrzegały Hiszpanię przed zagrożeniem atakiem terrorystycznym na deptaku Las Ramblas w Brukseli, gdzie 17 sierpnia dżihadysta rozjeżdżał przechodniów samochodem, zabijając 14 osób – napisała w czwartek gazeta „El Periodico de Cataluna”.

Dziennik powołuje się na wiadomość od amerykańskich służb antyterrorystycznych z ośrodka National Counterterrorism Center (NCTC), w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele CIA, FBI i ministerstwa obrony USA. Była ona zaadresowana do centrali hiszpańskiego wywiadu CNI, hiszpańskiej policji i regionalnej policji katalońskiej Mossos d’Esquadra.

„Niepotwierdzone informacje, których prawdziwość nie jest znana, pochodzące z końca maja 2017 r. wskazywały, że tzw. Państwo Islamskie planuje przeprowadzenie latem bliżej niesprecyzowanych ataków terrorystycznych w zatłoczonych turystycznych miejscach Barcelony, a zwłaszcza na ulicy Las Ramblas” – brzmi wiadomość, którą gazeta przypisuje NCTC.

Pytany o to rzecznik CNI oświadczył, że „nie potwierdza ani nie dementuje kontaktów z innymi służbami wywiadowczymi”. Ministerstwo spraw wewnętrznych w Madrycie nie odpowiedziało na prośby o komentarz kierowane przez AFP.

Z kolei hiszpańskie radio Cadena SER cytując źródła antyterrorystyczne podało, że dokument opublikowany przez „El Periodico de Cataluna” jest autentyczny.

17 sierpnia młody Marokańczyk mieszkający w Katalonii wjechał furgonetką w tłum ludzi na Las Ramblas, powodując śmierć 14 osób i raniąc ponad 120. W sumie zamachach w Barcelonie i w kurorcie Cambrils zginęło 16 osób. Do zamachów przyznało się dżihadystyczne tzw. Państwo Islamskie.

PAP/RIRM

drukuj