fot. PAP/EPA

Republikańscy kandydaci walczą o prezydenckie nominacje

Republikańscy kandydaci walczą o nominację w wyborach prezydenckich. Chętni na fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych z tej partii starli się w dwóch debatach zorganizowanych w telewizji Fox News. Już za rok amerykanie wybiorą nowego prezydenta.

Prezydenckie ambicje ogłosiło aż 17 republikanów, dlatego potrzeba było dwóch debat. Fox News zaprosiła do głównej debaty dziesięciu kandydatów, którzy cieszyli się najwyższym poparciem w ostatnich pięciu narodowych sondażach. Pozostali debatowali w gorszym czasie antenowym. Zdaniem komentatorów debatę liderów wygrała Carly  Fiorina.

Carly Fiorina karierę zawodową zaczynała jako sekretarka, by w 1999 roku zostać szefową ogromnego koncernu informatycznego Hewlett-Packard.

Druga debata nie miała wyraźnego zwycięzcy. W centrum uwagi był miliarder Donald Trump, ale na razie nie wiadomo, jak występ wpłynął na jego notowania. Choćby dlatego, że powtórzył swą kontrowersyjną propozycję wybudowania muru na granicy z Meksykiem, „by trzymać nielegalnych imigrantów poza krajem”.

– Nasi liderzy i politycy są głupi, a meksykański rząd znacznie mądrzejszy, bo wysyłają nam tych złych imigrantów, za których nie chcą płacić i o których nie chcą dbać. Czemóż mieliby to robić, skoro głupi przywódcy USA zrobią to za nich – mówił Donald Trump.

Republikańscy kandydaci walczą o nominację w wyborach prezydenckich. Zwycięzca w wewnątrzpartyjnych wyborach stanie do ostatecznej rywalizacji z kandydatem partii demokratycznej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj