fot. https://www.prezydent.pl/

Dr M. Kawa: Mobilizacja Polonii i obrona naszej historii powinny mieć miejsce zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy niesprawiedliwie atakowani

Mobilizacja Polonii i obrona naszej historii, godności, pedagogiki historycznej, powinna być zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy niesprawiedliwie atakowani, chociażby w przypadku kryzysu migracyjnego; oczerniani poprzez agenturę wpływów rosyjskich. Niestety, włączają się w to artyści, reżyserzy. Należy podkreślać nasz duży depozyt historyczny. Nie mamy się czego wstydzić – zaznaczył dr Marek Kawa podczas środowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Amerykanista omówił wizytę prezydenta Polski w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Stanach Zjednoczonych. Przywódcy 193 państw spotkali się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by omówić najistotniejsze światowe sprawy. [czytaj więcej]

– Zgrzytem są kwestie kryzysu migracyjnego, który dotyka nie tylko Europę, ale i Stany Zjednoczone. Ten konflikt będzie wracał. To konflikt między biednym Południem a bogatą Północą (…). Należy tu powiedzieć także o zgrzycie i pewnym smutku, a więc odwołaniu spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim. Skandaliczne zachowanie prezydenta Ukrainy, który nawet w swoim przemówieniu – oczywiście nie bezpośrednio – nawiązał do obrony interesów polskich rolników (…). Sugerowanie na forum ONZ, że Polska – po takim dużym wysiłku wsparcia sprzętowego, militarnego dla Ukrainy – próbuje odgrywać jakąś rolę, jest nie na miejscu. Myślę, że zostanie to zażegnane – mówił dr Marek Kawa.

W pierwszych dniach wizyty w USA szef państwa polskiego spotkał się z Polonią m.in. przy Pomniku Katyńskim w Jersey City. Amerykanista zwrócił uwagę, że to ważny element podróży Prezydenta RP.

– Pięć lat temu lokalne władze samorządowe próbowały usunąć Pomnik Katyński w inne miejsce. Mobilizacja Polonii i prezydenta obroniła ten pomnik. Teraz Para Prezydencka spotkała się z rzeszą Polonii i wręczyła najwyższe odznaczenia i flagi państwowe dla stowarzyszeń polonijnych, ale też polsko-amerykańskich (…). Andrzej Duda podkreślił rolę Polonii, jeśli chodzi o naszą obecność w NATO i rolę, jaką Polonia dalej odgrywa, chociażby w przypadku Pomnika Katyńskiego. Na falach Radia Maryja też odbiło się to echem. Mobilizacja Polonii i obrona naszej historii, godności pedagogiki historycznej, powinna być zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy niesprawiedliwie atakowani, chociażby w przypadku kryzysu migracyjnego; oczerniani poprzez agenturę wpływów rosyjskich. Niestety, włączają się w to artyści, reżyserzy. Należy podkreślać nasz duży depozyt historyczny. Nie mamy się czego wstydzić – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Prezydent w Stanach Zjednoczonych podkreślał, że Polska będzie chciała wzmocnić relacje transatlantyckie podczas swojej prezydentury w Unii Europejskiej w 2025 roku.

– Jeszcze za czasów prezydenta Donalda Trumpa byliśmy kotwicą, silnym oparciem sojuszu transatlantyckiego (…). Dając przykład, budując mocną osnowę w oparciu o inicjatywę Trójmorza, a więc na poziomie energetycznym, gospodarczym i militarnym, jak najbardziej jesteśmy najlepszym kandydatem. Stany Zjednoczone to widzą – wskazał amerykanista.

Cała rozmowa z dr. Markiem Kawą dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl