Rada Miejska Jersey City: Pomnik Katyński zostanie przeniesiony

Rada Miejska Jersey City podjęła ostateczną decyzję o usunięciu Pomnika Katyńskiego z placu Exchange. Monument zostanie przeniesiony na nowe odległe o sześćdziesiąt metrów miejsce.

Pod koniec kwietnia burmistrz Jersey City Steven Fulop oświadczył na Twitterze, że na terenie, gdzie stoi Pomnik Katyński, ma powstać park. W związku z tym monument miał zostać usunięty.

– Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park – napisał Steven Fulop.

W sprawie interweniowały organizacje polonijne oraz dyplomaci. Burmistrz złagodził swoje stanowisko. Po konsultacjach z Polonią zawarto porozumienie.  Rada Miejska Jersey City ostateczną decyzję o usunięciu Pomnika Katyńskiego z placu Exchange przyjęła stosunkiem głosów 6:3. Radni opowiedzieli się za przeniesieniem monumentu na nowe odległe o 60 metrów miejsce.

– To wydarzenie, które wpisuje się w ciąg smutnych wydarzeń, gdy Polska i Polacy na arenie międzynarodowej są ponizani – akcentował prof. Bogusław Paź z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pomnik Katyński w Jersey City ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton. Tworzy go cokół z płaskorzeźbami oraz odlana w brązie, stojąca na cokole postać żołnierza przebitego na wylot bagnetem.

– Monument, który przypomina o Zbrodni Katyńskiej, a poprzez nią o ludobójstwie sowieckim dokonywanym na Polakach, ale również na innych narodach – w tym Żydach, których sporo zamieszkuje okolice Nowego Jorku – jest bardzo potrzebny w amerykańskim i polonijnym krajobrazie – zaznaczył dr Jerzy Bukowski wskazując, że dobrze, iż pomnik zostaje w Jersey City, choć w innym miejscu niż dotychczas.

Autorem pomnika jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński. Przystał on na przemieszczenie monumentu pod warunkiem, że pozostanie nad rzeką Hudson.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl