fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

B. prezydent Republiki Federalnej Niemiec J. Gauck odebrał w Warszawie nagrodę im. św. Wojciecha

W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody im. św. Wojciecha byłemu prezydentowi Niemiec Joachimowi Gauckowi. Gospodarzem uroczystości jest prezydent Andrzej Duda.

Dieter Gobbers, dyrektor Fundacji św. Wojciecha, wyjaśnił, że „ceremonia wręczenia nagrody odbywa się rotacyjnie – co dwa lata, na przemian, w jednym z krajów św. Wojciecha, Grupy Wyszehradzkiej”.

– Sama nagroda jest wręczana przez prezydenta państwa, które gości uroczystość. (…) Cieszymy się, że w tym roku zawitaliśmy do Warszawy, że możemy skorzystać z gościnności prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Dieter Gobbers.

Z kolei Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, zaznaczył, że „jest to nagroda, która łączy, jest to nagroda wspólnotowa”.

– Nagroda pokazuje, że to, co jest najbardziej fundamentalną podstawą wspólnoty narodów europejskich, są wartości moralne, ponadczasowe, które symbolizuje św. Wojciech, ale także to wszystko, co dzisiaj wiąże się z chrześcijańskim dziedzictwem europejskiej kultury i cywilizacji – powiedział minister Krzysztof Szczerski.

TV Trwam News

drukuj