fot. PAP/Jacek Turczyk

Pieniądze prezydenckiej kancelarii wydano m.in. na podróże i gadżety

Nie milkną echa związane z wydatkami kancelarii ustępującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Portal bezkomrpomisowo.pl opublikował zestawienie umów podpisanych przez pracowników kancelarii od 1 stycznia bieżącego roku. Wynika z nich, że horrendalne sumy były przeznaczane na podróże, gadżety a nawet filiżanki.

Wśród wydatków znalazły się m.in. wykonanie kopii portretu Bronisława Piłsudskiego – brata Józefa. Usługa ta opiewa na kwotę 16 485 zł. Kancelaria wydała także 28 500 zł na wykonanie projektów graficznych  w ramach serii upominków prezydenckich z motywem wiewiórki. Z kolei podróż do Japonii z pamiętnym zawołaniem  Komorowskiego „chodź Szogunie” do szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego kosztowała niemal 1,5 mln zł. To tylko niektóre z usług na potrzeby kancelarii na niebagatelną kwotę.

Prezydent Bronisław Komorowski był pewny swojej drugiej kadencji. W związku z tym liczył, że kwoty jakie są trwonione, nigdy nie wyjdą na jaw – ocenia poseł PiS Witold Waszczykowski.

– Jest podejrzenie, że część tych pieniędzy np. na bardzo drogie podróże, mogła być przykrywką dla pieniędzy użytych chociażby w kampanii wyborczej. Zakładano, że prezydent pozostanie jeszcze na następne 5 lat i nikt nie będzie kontrolował tego budżetu. Uważam, że w tej chwili powinien odbyć się porządny audyt – skąd takie sumy zostały wydane i na co. Urzędnicy, a nawet sam prezydent, powinien być rozliczony, cześć – być może – tych  kosztów powinno być załączone do jego kampanii wyborczej i zdjęte z budżetu Kancelarii Prezydenta –  mówi Witold Waszczykowski.

Z powodu zwiększonych w ostatnim czasie wydatków kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, z kłopotami finansowymi będą się musieli liczyć współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy. Według jednego z dzienników, Bronisław Komorowski przekaże kancelarię z niemal wyczerpanym budżetem.

Środa jest ostatnim dniem urzędowania prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jutro odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj