M. Morawiecki: Odbudowujemy pamięć, przywracamy sprawiedliwość i szanse na rozwój gospodarczy Polski

Przyświecała nam jedna idea – idea wolnej, suwerennej, niepodległej Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w konferencji IPN z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej w Poznaniu.

Solidarność Walcząca wywodziła się z NSZZ „Solidarność”. Kornel Morawiecki powołał ją do życia po wprowadzeniu stanu wojennego, w 1982 r. Przyjęła zasadę walki o całkowite odsunięcie od władzy komunistów.

Dążyliśmy do niepodległej, do suwerennej Ojczyzny wszyscy razem. Niezależnie od tego, że rzeczywiście tło powstania i kierunki, z których przychodziliśmy były bardzo różne – powiedział odnosząc się do działalności Solidarności Walczącej premier Mateusz Morawiecki.

A dziś – mamy także bardzo szczególną rzeczywistość – odbudowujemy pamięć, przywracamy sprawiedliwość i szanse na rozwój gospodarczy Polski – wskazał szef rządu.

Usprawniliśmy w zasadniczy sposób podstawowe instytucje funkcjonujące w państwie – instytucje podatkowe, naprawiamy wymiar sprawiedliwości. Przywróciliśmy też godność, taką elementarną sprawiedliwość historyczną i godność oczywiście na poziomie dalej dalece niewystarczającym, mając na myśli np. dodatki dla osób, które były zaangażowane w działalność opozycyjną. Zdaję sobie sprawę, że to jest wszystko za mało i późno, ale robimy to. Zbrodniarzy nazywamy zbrodniarzami, odbudowujemy pamięć o naszych jeszcze większych bohaterach, Żołnierzach Wyklętych, o Armii Krajowej, którzy naprawdę działali w okolicznościach dalece trudniejszych jeszcze niż nasze lata 80., choć i one owocowały wieloma łzami. Było tam wiele łez, wiele krwi też – akcentował Mateusz Morawiecki.

Solidarność Walcząca bojkotowała porozumienia Okrągłego Stołu i wyniki wyborów z 4 czerwca 1989 r. Po upadku komunizmu podkreślała potrzebę solidaryzmu społecznej i samorządności; odwoływała się do wartości wynikających z nauczania Kościoła katolickiego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl