fot. PAP/Leszek Szymański

Premier: Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć

Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć, dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o oprawcach i ofiarach – mówił premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek w Warszawie złożył kwiaty pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

„Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć. Jeśli zatracimy pamięć, jeśli historia będzie dla nas pozbawiona pamięci i prawdy, będzie tylko zbiorem coraz mniej znaczących dat i wydarzeń” – mówił Morawiecki.

„To na drzewie prawdy rosną najpiękniejsze owoce. Na drzewie pamięci rosną owoce patriotyzmu” – dodał.

Premier zaznaczył, że wielką wartością jest to, że żyją jeszcze osoby, które upominają się o prawdę.

„Dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o oprawcach i ofiarach. Oprawcom komunistycznym należy się wieczna hańba, a ofiarom należy się wieczna pamięć” – mówił.

Szef rządu podziękował m.in. szkołom, które noszą imię Zesłańców Syberyjskich.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że pochylając się nad strasznymi zbrodniami komunistycznymi, musimy zdać sobie sprawę ze znaczenia daty 17 września 1939 r.

„Można powiedzieć, że to początek komunizmu w Polsce” – mówił szef rządu.

„Potem oprawcy komunistyczni, ubeccy, Urząd Bezpieczeństwa, Służba Bezpieczeństwa mordują polskich patriotów, setki patriotów wymordowanych przez SB w latach 70-tych i 80-tych przez formację służące systemowi komunistycznemu” – mówił.

„To tysiące, dziesiątki tysięcy pomordowanych przez sędziów w togach, którzy wysługiwali się komunistycznemu systemowi zagłady, zniszczenia narodu polskiego” – dodał.

PAP

drukuj