fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Białystok: IPN wznowił poszukiwania szczątków ofiar komunizmu

W piwnicy budynku aresztu w Białymstoku IPN wznowił prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. Specjaliści badają miejsca gdzie – według przekazów historycznych – po wojnie wykonywano wyroki śmierci i grzebano niektórych zabitych.

To kontynuacja prac przeprowadzonych rok temu. Ten etap prac potrwa do 28 listopada.

– W tym miejscu dokonywano wyroków śmierci i grzebano niektórych zabitych przez ograny państwowe komunizmu. Obecnie prace obejmą obszar pomieszczeń i korytarze o powierzchni  10 km2 przylegający do miejsca, gdzie w ubiegłym roku odnaleziono szkielety sześciu osób i drobniejsze kości następnych osób. Jest to kolejny etap poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych – mówi szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Janusz Romańczuk.

To nie jedyne śledztwo IPN dotyczące zbrodni komunistycznych funkcjonariuszy UB na terenie białostockiego aresztu. We wrześniu zakończyły się prace ekshumacyjne na zewnątrz budynków. Tam odkryto łącznie szczątki 385 osób: mężczyzn, kobiet i dzieci.

Z dotychczasowych ustaleń wynika jednak, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej.

Za pomocą badań DNA, udało się ustalić personalia pierwszych dwóch osób, których szczątki tam odnaleziono. Pod koniec września odbyła się uroczystość przekazania bliskim tych osób tzw. not identyfikacyjnych potwierdzających tożsamość.

RIRM

drukuj