IPN wznowi śledztwo dotyczące ks. abp. Antoniego Baraniaka

IPN wznowi śledztwo dotyczące ks. abp. Antoniego Baraniaka. Po internowaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego, którego ks. abp Baraniak był sekretarzem, komunistyczne władze bezskutecznie próbowały przekonać go do złożenia obciążających prymasa zeznań.

Informacje o wznowieniu śledztwa przedstawi w poniedziałek na konferencji prasowej prezes IPN Jarosław Szarek oraz dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca Prokuratora Generalnego Andrzej Pozorski.

Konferencja, której tematem będzie również rehabilitacja rektora KUL ks. Antoniego Słomkowskiego, odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

***

Ks. abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do Towarzystwa św. Franciszka Salezego. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego prymasa Polski, ks. kard. Augusta Hlonda, a po wojnie – prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1951 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r. i poddany brutalnemu śledztwu.

Po wyjściu na wolność w 1957 r. został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 r. zorganizował w Poznaniu obchody Milenium Chrztu Polski. Zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r., został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.

PAP/RIRM

drukuj