fot. PAP/Leszek Szymański

Instytut Pamięci Narodowej i Wojska Obrony Terytorialnej podsumowały dotychczasową współpracę

Nasza współpraca z Wojskami Obrony Terytorialnej w wymiarze edukacji historycznej przynosi rezultaty także w postaci służby pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w szeregach tej formacji – powiedział prezes IPN, dr Karol Nawrocki. We wtorek podsumowano współpracę Instytutu Pamięci Narodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas konferencji prasowej w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki prezes Karol Nawrocki powiedział, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej jest formą kontynuowania polskiej tradycji, która nakazywała żołnierzom służenie Polsce także w ramach działalności cywilnej. W czasie konferencji przedstawił dwójkę pracowników IPN, którzy służą w V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Praca w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji i służba w WOT pozwalają realizować się na różnych płaszczyznach, których wspólnym mianownikiem jest dobro Polski” – powiedziała Marta Sałdan, która służy w WOT od ośmiu miesięcy.

Aleksander Mazur powiedział, że do wstąpienia w szeregi tej formacji zachęciła go „możliwość służenia swojej lokalnej społeczności”. W ciągu ostatnich miesięcy brał udział m.in. w zabezpieczaniu wschodniej granicy Polski przed zagrożeniem ze strony migrantów oraz organizowaniu pomocy dla uchodźców uciekających z Ukrainy.

Prezes Karol Nawrocki powiedział, że w IPN zatrudnionych jest obecnie około dwudziestu żołnierzy WOT. Dodał, że ma nadzieję na zwiększenie tej liczby i zachęca wszystkich pracowników IPN do „połączenia pasji do polskiej historii z

„Nasza współpraca z WOT w wymiarze edukacji historycznej przynosi rezultaty także w postaci służby pracowników IPN w szeregach tej formacji. WOT i Ministerstwo Obrony Narodowej są naszymi naturalnymi partnerami” – wyjaśnił.

Przypomniał, że poszczególne brygady WOT przyjmują za swoich patronów bohaterów podziemia antykomunistycznego, których pamięć została przywrócona dzięki działalności pracowników IPN.

„To bohaterowie – odnalezieni przez archiwistów, naukowców i Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN – którzy są dziś żywą historią, stanowiącą fundament wolnej i niepodległej Polski, która służy własnym obywatelom” – powiedział prezes Karol Nawrocki.

https://twitter.com/NawrockiKn/status/1516367567904026628

Dodał, że „widzimy owoce pracy IPN”.

Dowódca V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” płk Mieczysław Gurgielewicz powiedział, że pracownicy IPN służący w WOT pełnią podwójną rolę, ponieważ „przywracają pamięć o bohaterach niezłomnej walki, którzy na zawsze mieli zostać zapomniani”, a jednocześnie „jako żołnierze dokładają małą cegiełkę do budowy potencjału obronnego Polski”.

Podziękował również dyrekcji IPN za ułatwianie pracownikom służby w szeregach WOT.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl