fot. Anna Barowicz

„Krwioobieg terytorialsa” – żołnierze z Podkarpacia podarowali krew dla potrzebujących

Pod hasłem „Krwioobieg terytorialsa” żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali krew wspierając akcję bratniego klubu „LEGION” HDK, który został założony przy jednostce wojskowej w Nisku.  Zbiórka tego najcenniejszego leku została zorganizowana podczas trwającego na Podkarpaciu 30. Rajdu Rzeszowskiego.

W czwartek 5 sierpnia blisko 50 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z podhalańczykami z Niska oddało blisko 23 litry krwi. Akcję na terenie Politechniki Rzeszowskiej zorganizował klub Honorowych Dawców Krwi „LEGION” istniejący przy jednostce wojskowej w Nisku. Zbiórka krwi odbyła się w mobilnym krwiobusie wystawionym przez  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Do wsparcia tej inicjatywy zgłosiło się znacznie więcej ochotników niż oczekiwano.

Wakacje to czas do podróżowania, zwiedzania i odpoczynku. To też okres, w którym zapotrzebowanie na krew jest zdecydowanie większe. Żołnierze realizując swoje hasło przewodnie „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” i tym razem nie zawiedli. W czwartek terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady OT i podhalańczycy z niżańskich jednostek wojskowych, bezinteresownie zebrali się na terenie Politechniki Rzeszowskiej, aby nieść pomoc chorym i potrzebującym. Zbiórka krwi zbiegła się w tym dniu z rozpoczynającym się na Podkarpaciu 30. Rajdem Rzeszowskim. Park maszyn i serwis samochodów rajdowych znajdował się tuż obok krwiobusa RCKiK, była to bardzo miła i przyjemna niespodzianka dla krwiodawców.

Postępowanie żołnierzy wpisuje się w dotychczasowe działania związane z niesioną pomocą i wsparciem dla podmiotów medycznych oraz samorządów w walce z COVID-19, jak również przy  usuwaniu skutków powodzi i podtopień w ubiegłym roku. Takie postępowanie to wyraz społecznej odpowiedzialności za całą wspólnotę, bliskich i naszą małą podkarpacką ojczyznę.

W sumie od 2017 roku żołnierze z 3 PBOT wykonali 3605 donacji, a do banków krwi wpłynęło 1623 litry krwi. Tylko w ostatnim czasie terytorialsi wsparli Regionalne i Terenowe Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Podkarpaciu w następujących projektach: „Terytorialsi mają pomoc we Krwi”, „SpoKREWnieni Służbą”, „Apel – Krew”, „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”, „Kropla drąży skały”, „Krwioobieg Terytorialsa” czy też „100 litrów krwi na 100 lecie Niepodległości”.

kpt. Witold Sura

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl