fot. pl.wikipedia.org

Podkarpackie: głuszce już tokują

Toki głuszców, które potrwają do maja, rozpoczęły się w ośrodku hodowlanym tego ptaka przy Nadleśnictwie Leżajsk na Podkarpaciu. „To jedne z najciekawszych zjawisk w naszej przyrodzie” – zauważył rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

„Samiec rozkłada wtedy wachlarzowato ogon, wyciąga głowę oraz stroszy skrzydła. Wydaje odgłos składający się z czterech części: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Podczas ostatniej fazy głuchnie, od czego właśnie pochodzi nazwa gatunkowa ptaka” – mówił w środę PAP rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Z kolei kury głuszca w trakcie toków w hodowli wybierają koguta, a potem wchodzą do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami. Żeby nie dochodziło do walki, koguty są odizolowane od siebie. W hodowli dobór samca przez kury jest kontrolowany; ma to utrzymać m.in. zmienność genetyczną.

Przychówek z leżajskiego ośrodka od wielu lat pomaga w przywróceniu głuszców środowisku. Jego stado podstawowe składa się z głuszców z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, a także z hodowli Nadleśnictwa Wisła oraz Nadleśnictwa Głęboki Bród.

W lasach Nadleśnictwa Leżajsk wolierowa hodowla prowadzona jest od 1994 r. Aktualnie stado podstawowe składa się tam z 19 kur i 9 kogutów.

„Tylko w ubiegłym roku do wsiedleń przekazano 40 młodych osobników, które uzyskały wolność na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród. Łącznie dziką populację zasiliło już 125 ptaków z leżajskiej hodowli” – przypomniał rzecznik.

Dodał, że leśnicy spodziewają się w tym roku odchować w ośrodku ok. 60 ptaków.

„Spośród nich 50 jest przeznaczonych do wsiedleń. Natomiast pozostałe zasilą stada hodowlane” – wyjaśnił Marszałek.

Rzecznik zwrócił uwagę, że „w stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu”.

„Zazwyczaj padają ofiarą małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów” – mówił.

W Polsce Lasy Państwowe prowadzą trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku). Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej.

PAP/RIRM

drukuj