fot. PAP/Darek Delmanowicz

Żołnierze WOT pracują w 126 punktach kontrolnych na granicy

Tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę w 126 punktach kontrolnych rozmieszczonych na granicy kraju – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak. Terytorialsi wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych i Żandarmerią Wojskową wspierają Straż Graniczną.

Ppłk Marek Pietrzak poinformował w komunikacie, że od północy z soboty na niedzielę tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz Żandarmerii Wojskowej wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy.

„Terytorialsi są obecnie w 126 punktach kontrolnych wzdłuż wewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz uczestniczą we wspólnych patrolach ze strażnikami granicznymi na granicy zewnętrznej Unii” – podkreślił.

W nocy z soboty na niedziele żołnierze WOT wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i policji zamykali drogi, którymi do tej pory odbywał się normalny ruch. Wykorzystane zostały m.in. bariery hesco. Po zamknięciu dróg żołnierze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i policjantami tworzyli posterunki kontrolne.

Ppłk Marek Pietrzak poinformował, że aktualnie żołnierze WOT wspólnie z funkcjonariuszami SG i policji pełnią służbę w punktach kontrolnych na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Uczestniczą również we wspólnych patrolach z pogranicznikami na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Do działań wykorzystywane są samochody ciężarowe, osobowo–terenowe oraz quady. WOT udostępnia także namioty, maszty oświetleniowe i agregaty prądotwórcze.

Od północy w niedzielę z powodu pandemii koronawirusa zamknięte są granice Polski dla osób podróżujących zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy poddawani są kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe.

PAP

drukuj