fot. WOT

WOT: Terytorialsi szkolili się w Toruniu w zakresie ratownictwa pola walki

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zakończyła się kolejna edycja kursu ratownika pola walki – informuje WOT. W szkoleniu wzięli udział żołnierze z Brygad Obrony Terytorialnej bez wykształcenia medycznego.

Jak podaje WOT, trwający od 16 do 20 listopada kurs Combat Lifesaver jest częścią programu kształcenia indywidualnego terytorialsów. Szkolenie ma na celu zdobycie przez żołnierzy wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności w zakresie ratownictwa taktycznego, kształtowania poczucia odpowiedzialności za jakość udzielonej pomocy i kształtowania właściwej postawy etycznej w podejmowanych działaniach ratunkowych. Kurs przygotowuje żołnierzy do realizacji zadań z zakresu ratownictwa, w tym w szczególności z udzielania pierwszej pomocy do czasu ewakuacji z pola walki.

„Podczas kursu żołnierze realizowali zadania, które mogą ich spotkać w trakcie realnych działań bojowych. Gdy dochodzi do kontaktu ogniowego z przeciwnikiem, ratownik pola walki jest pierwszą osobą, która udziela rannemu możliwie największej pomocy i przygotowuje go do dalszego leczenia” – podkreślił cytowany w komunikacie kapral Sławomir Lingo, ratownik medyczny i instruktor kursu w CSWOT.

Dodał, że uczestnicy nie znają scenariusza zajęć.

„Nie są więc w stanie się przygotować do zadania i muszą działać według poznanych wcześniej procedur. W trakcie ćwiczeń staramy się odzwierciedlić jak najbardziej realne warunki pola walki” – powiedział.

Kurs jest certyfikowany przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Zakończył się egzaminem przeprowadzonym przez komisję egzaminacyjną z WCKM i przez instruktora z Centrum Szkolenia WOT.

W komunikacie zaznaczono, że Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, gdyż docelowo co szósty żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pomocy medycznej.

„W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. +wspaniałej dwunastki+, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych. Elementy pierwszej pomocy, badania urazowego czy ewakuacji poszkodowanego z pola walki wpisane są już w program szkolenia podstawowego i realizowane również w dalszych etapach szkolenia terytorialsów” – podano.

Jednocześnie zauważono, że umiejętności medyczne żołnierzy-ochotników mogą być przydatne nie tylko w ramach wykonywanych czynności służbowych, ale również w życiu codziennym.

„Jak pokazuje czas pandemii, kompetencje takie są niezwykle przydatne w działaniach kryzysowych, wielu żołnierzy WOT zostało zaangażowanych m.in. do pobierania wymazów czy ewakuacji DPS-ów” – wskazano.

Poinformowano, że WOT postanowił zwiększyć liczbę szkoleń podnoszących umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz działań przedmedycznych, aby zwiększyć bezpieczeństwo społeczne w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl