fot .3.PBOT

Opolskie: Rozpoczęto formowanie pierwszej w regionie jednostki WOT

W Brzegu (Opolskie) rozpoczęło się szkolenie kandydatów do pierwszej w regionie jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej – poinformował dowódca 171. batalionu w Brzegu ppłk Piotr Majewski.

Do jednostki w Brzegu trafiła pierwsza grupa ochotników, którzy po przejściu przeszkolenia podstawowego złożą przysięgę na Zamku Piastów Śląskich. Do służby w strukturach opolskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej zgłosiło się blisko 70 osób, w tym 9 kobiet. Zadaniem żołnierzy WOT jest wspieranie lokalnej społeczności w czasie konfliktu zbrojnego oraz klęsk żywiołowych lub katastrof.

Początkowo planowano utworzenie w województwie opolskim, podobnie jak w innych regionach, jednostki WOT w sile brygady. Ze względu m.in. na liczbę mieszkańców i związane z tym mniejsze możliwości rekrutacji, Ministerstwo Obrony Narodowej zmieniło założenia wobec województw opolskiego i lubuskiego, gdzie zamiast brygad powstaną bataliony liczące po kilkuset żołnierzy. Batalion opolski będzie organizacyjnie podporządkowany dowództwu 13. Śląskiej Brygady WOT.

Jak poinformował ppłk Majewski, szkolenie podstawowe będzie trwało 16 dni. W jego trakcie kandydaci otrzymają mundury i zostaną poddani ocenie pod względem przydatności do służby w WOT, m.in. pod kątem sprawności fizycznej. Szkolenie ma być bardzo intensywne i obejmować oprócz zaprawy fizycznej instruktarz obsługi broni, zajęcia z taktyki i topografii, a czas zajęć może obejmować nawet 12 godzin dziennie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl