Białoruś: w Grodnie „Przystanek Historia” poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

Prezes IPN Jarosław Szarek wziął udział w inauguracji „Przystanku Historia” w Grodnie. Spotkanie poświęcone błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce odbyło się w sobotę w siedzibie polskiego konsulatu generalnego w Grodnie.

W czasie spotkania otwarto wystawę „Tak się wszystko zaczęło… Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko”, przygotowaną przez oddział IPN w Białymstoku i Fundację „Dobro”.

Wykład poświęcony kapelanowi „Solidarności” wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku.

„Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest symbolem naszych zmagań o wolność i niepodległość. Jego przesłanie +zło dobrem zwyciężaj+ jest uniwersalne. Dowodził, że wobec zła nie można iść na żaden kompromis i zapłacił za to życiem. Jednocześnie jego zmagania o wolność były pozbawione nienawiści” – powiedział dziennikarzom prezes IPN.

„Słowa Popiełuszki chcemy nieść nie tylko Polakom mieszkającym tutaj, ale także ich sąsiadom – Białorusinom, Rosjanom – dlatego powstaną broszury w języku białoruskim i rosyjskim, które w krótkiej formie będą opowiadać o niezwykłym świadectwie Popiełuszki” – dodał dr Jarosław Szarek.

Powiedział też, że cieszy się z „Przystanku Historia” w Grodnie.

„Wiemy, ile kosztowało w ciągu ostatnich dwóch wieków trwanie przy polskości na tych terenach. Ten jakże trudny egzamin nasi rodacy doskonale zdali. Możemy się od tutejszych Polaków uczyć” – stwierdził.

Prezes IPN podkreślił, że po Wilnie, Brukseli i Nowym Jorku jest to już kolejna impreza poza granicami Polski.

„+Przystanki Historia+ poza Polską organizujemy wszędzie tam, gdzie mieszkają nasi rodacy” – wyjaśnił.

„Mam nadzieję, że dzięki +Przystankowi Historia+ postać księdza Popiełuszki będzie tu bardziej rozpoznawalna” – powiedział konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Wyraził również nadzieję, że wystawę poświęconą Popiełuszce można będzie pokazać także poza konsulatem.

„Chcielibyśmy, żeby kolejne inicjatywy były prezentowane również w innych miejscach i miastach Grodzieńszczyzny” – powiedział Jarosław Książek. Według planów „Przystanki” miałyby się odbywać na Białorusi raz na kilka miesięcy i prezentować m.in. „twórców polskiej niepodległości, wielkie postaci II RP”.

„Mamy kilka koncepcji, które od strony merytorycznej będzie przygotowywał IPN, a my będziemy się starali dokonać stosownej oprawy i zapewniać możliwie szeroką prezentację” – dodał dyplomata.

W czasie pobytu w Grodnie dr Jarosław Szarek odwiedził polskie miejsca pamięci, spotkał się z księdzem biskupem Aleksandrem Kaszkiewiczem, przedstawicielami nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, a także z Polską Macierzą Szkolną i Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej.

W „Przystanku Historia” w siedzibie konsulatu generalnego w Grodnie uczestniczyło około 150 osób, w tym przedstawiciele organizacji polskich, duchowieństwa i młodzież ze szkół polskich przy ZPB. Na spotkaniu obecny był zastępca ambasadora RP na Białorusi Michał Chabros.

PAP/RIRM

drukuj