fot. PAP/Piotr Nowak

Dr K. Nawrocki: Postulaty likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej są szkodliwe dla Polski

Instytut Pamięci Narodowej to poważna instytucja, która służy państwu polskiemu od ponad dwóch dekad. Postulaty likwidacji IPN są szkodliwe dla Polski – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sejmowa większość zapowiada likwidację Instytutu Pamięci Narodowej. IPN – jak zaznaczył dr Karol Nawrocki – pielęgnuje prawdę o polskiej historii XX wieku, odkrywa też karty systemu komunistycznego, ale zajmuje się także za sprawą Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zbrodniami niemieckimi, które przede wszystkim miały miejsce w trakcie II wojny światowej. Dodał, że IPN odkrywa także agenturę sowiecką.

– Niestety część środowisk postkomunistycznych, które dzisiaj zasiadają w parlamencie, miała związki z władzą totalitarną, z władzą komunistyczną, obcą Polsce i Polakom. Być może z tych aspektów, takiej nieugiętości Instytutu Pamięci Narodowej w stosunku do roszczeń wobec Niemiec za druga wojnę światową, ale też odkrywania kart systemu komunistycznego, nie odpowiada to tym środowiskom – podkreślił prezes IPN.

Dodał, że za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej odnaleziono wielu tych, którzy walczyli za Polskę, dla niej pracowali i byli gotowi dla Polski zginąć.  IPN – jak zaznaczył gość audycji – każdego miesiąca przygotowuje około 30 publikacji.

– To wielka rola Instytutu Pamięci Narodowej, który przez ponad 20 lat funkcjonowania rzeczywiście przywrócił narodowej pamięci wielu polskich bohaterów. Nasi archeologowie, pracownicy, w 400 miejscach poszukiwali szczątków ofiar zbrodni totalitarnych. Udało nam się odkryć szczątki ponad 2 tys. osób (…). To poważna instytucja, która służy państwu polskiemu od ponad dwóch dekad. Postulaty likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej są szkodliwe dla Polski – podkreślił dr Karol Nawrocki.

IPN przyczynił się także do dekomunizacji przestrzeni publicznej. Jak wskazał gość Radia Maryja, sowieckie obiekty propagandowe są wyrazem dominacji komunizmu nad ziemiami polskimi. Tutaj – jak podkreślił dr Karol Nawrocki – Instytut Pamięci Narodowej jest niezbędny. Dodał także, że w instytucie działa komórka, która reaguje na dyplomację wobec Polski.

– To są setki interwencji każdego roku. W odniesieniu do prawdy historycznej jesteśmy bardzo aktywni w środowiskach międzynarodowych, mówiąc o polskiej historii. Przy tak wielu kompetencjach Instytutu Pamięci Narodowej i wykonywaniu każdego dnia ciężkiej pracy, podnoszenie postulatów o likwidacji instytutu jest głęboko niezrozumiałe – powiedział gość audycji.

Sejmowa większość mówi, że IPN jest niepotrzebny, jego archiwa powinny zostać oddane do archiwów państwowych, a śledztwa przekazać prokuraturze. Jak zaznaczył dr Karol Nawrocki, osoby postulujące likwidację IPN-u nie rozumieją istoty działania instytutu.

– Wśród 93 km akt, które zgromadziły nasze archiwa, są akta ze specjalnymi klauzulami, akta operacyjne bezpieczeństwa polski komunistycznej, III Rzeszy niemieckiej, które wymagają specjalnej refleksji i głębokiego zrozumienia i istoty działania tamtych służb. Poza tym pod względem technicznym przeniesienie archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w inne miejsce byłoby bardzo czasochłonne i wykluczałoby możliwość pracy na kilka lat, a to z całą pewnością wzburzyłoby naukowców – mówił dr Karol Nawrocki.

Instytut Pamięci Narodowej zajmuje się także obchodami upamiętniającymi ważne wydarzenia dla historii Polski. Jak zaznaczył dr Karol Nawrocki, siłą IPN-u jest struktura, ponieważ mniejsze oddziały znajdują się w wielu miejscach Polski.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl