fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. Prof. P. Bortkiewicz: Plan Spinellego jest dzisiaj faktycznym projektem nowego, komunistycznego superpaństwa, jakim jest UE

Plan Spinellego jest dzisiaj faktycznym projektem nowego, komunistycznego superpaństwa, jakim jest Unia Europejska – mówił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Porzucenie przez Europę antycznej wizji kontynentu, wzbogaconej przez chrześcijaństwo, uwzględniającej wartość poznania, cnoty, sprawiedliwości i prawa, godności osoby ludzkiej, czy miłości bliźniego i Boga, jest – według ks. prof. Pawła Bortkiewicza – jedną z przyczyn tak dramatycznych wydarzeń historycznych, jak II wojna światowa.

To przecież w tym czasie zostały zarzucone, zdeptane wręcz, wszystkie wartości tworzące etos Europy. To właśnie po tej traumie II wojny światowej zrodziła się myśl odrodzenia Europy autorstwa Schumanna, De Gasperiego, Adenauera – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Kapłan przypomniał, że ustalenia pierwotnego planu Europy miały miejsce zaledwie 70 lat temu.  Obserwując współczesny kurs, na jakim znalazła się Europa, można uznać to za zamierzchłą przeszłość – dodał.

Podstawą ideową współczesnej Unii Europejskiej w chwili współczesnej stał się dokument zupełnie inny, stał się napisany w 1941 roku przez Altiero Spinellego „Manifest z Ventotene” – wskazał etyk.

Wykładowca UAM i WSKSiM ocenił, że wspomniany manifest nie jest niczym innym, jak uwspółcześnioną wersją „Manifestu Komunistycznego” Karola Marksa i Fryderyka Engelsa.

To na podstawie „Manifestu z Ventotene” opracowano w 1984 roku tzw. Plan Spinellego. On jest dzisiaj faktycznym projektem nowego, komunistycznego superpaństwa, jakim jest Unia Europejska. On jest od 1993 roku oficjalnym programem Unii Europejskiej – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Ksiądz profesor podkreślił, że jest to zjawisko niezwykle niepokojące. Przytaczając fragmenty manifestu felietonista pokazał podstawowe założenia Planu Spinellego, jakim jest na przykład zlikwidowanie granic dzielących Europę na suwerenne państwa.

To znaczy, że istnienie suwerennych państw jest sprzeczne z ideą postępu, a likwidacja tych państw jest nie tyle celem, co warunkiem wprowadzania postępu. Ponieważ podstawą suwerennych państw są wspólnoty narodowe, to konieczna jest likwidacja tych właśnie wspólnot narodowych. To dlatego przejawy patriotyzmu polskiego są tak w Unii Europejskiej obcesowo krytykowane – tłumaczył kapłan.

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz mówił również o konieczności odesłania zwolenników manifestów komunistycznych na emeryturę i o potrzebie ponownego odnalezienia, porzuconej przez nich, Europy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl