fot. PAP/Tomasz Gzell

PFRON przeznaczy 147 mln zł na wsparcie osób niepełnosprawnych 

147 milionów złotych – tyle Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy na program „Aktywny Samorząd”. Środki mają pomóc chorym m.in. w zakupie wózka lub skutera inwalidzkiego.

„Aktywny Samorząd” – to program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

– To w samorządach przede wszystkim jest realizowana konkretna pomoc, konkretne wsparcie, tworzone są warunki, żeby także osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańcy wspólnot lokalnych, mogli funkcjonować niezależnie – wskazuje Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym. Dotychczas, ze względu na niewłaściwe warunki, niepełnosprawni często nie mogli rozwijać się prawidłowo. 

– Grzegorz został jakby bardzo skrzywdzony przez system edukacji, który nie potrafił znaleźć odpowiedniej formy nauczania dla niego. On był już za stary. W wieku 14 lat zaczynał edukację. W związku z tym to było pasmo niepowodzeń i niewiele z tej edukacji wyniósł. To było nauczanie pozorowane – podkreśla Małgorzata Płonka, mama niepełnosprawnego Grzegorza.

Dlatego PFRON przygotował dwa programy, które mają pomóc chorym osobom w znalezieniu pracy. Niepełnosprawni mogą liczyć także na psa-przewodnika czy dofinansowanie do zakupu sprzętu potrzebnego do codziennego funkcjonowania.

– Taką nowością będzie możliwość dofinansowania do zakupu skutera czy też oprzyrządowania elektrycznego do wózków. Dodatkową opcją będzie możliwość zdobycia prawa jazdy dla osób z niedosłuchem – zaznacza Małgorzata Maląg, prezes PFRON.

Łącznie na wszystkie programy PFRON przeznaczy 147 mln zł. To o 37 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

– Warto inwestować w osoby niepełnosprawne, warto pokazywać ich talenty, warto, żeby tworzyli nie tylko wartości materialne, ale także artystyczne, bo faktycznie mają dużo do przekazania swojemu społeczeństwu – mówi Krzysztof Michałkiewicz.

Z programu „Aktywny Samorząd” skorzysta 30 tysięcy niepełnosprawnych osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj