fot. PAP/Andrzej Grygiel

Min. Ł. Szumowski w TV Trwam: Gdyby oddzielić duże ogniska koronawirusa, które mamy (ognisko głównie w kopalniach), bylibyśmy już w tendencji spadkowej

W Polsce liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zbliża się do 20 tys. Zmarły łącznie 962 osoby.

Transmisja koronawirusa między ludźmi zarówno w miastach jak i na wsiach jest coraz mniejsza – wskazał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

– Gdyby oddzielić duże ogniska, które mamy (ognisko głównie w kopalniach), bylibyśmy już w tendencji spadkowej – podkreślił szef resortu zdrowia.

W środę liczba zarażonych na Śląsku powiększyła się o kolejne 274 osoby.  Wzrost zakażeń odnotowano w kopalni „Pniówek”.

Jak powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, pierwszy etap badań przesiewowych na Śląsku już się zakończył. Teraz trwa kolejny.

– Ta sytuacja systematycznie się poprawia, między innymi w wyniku tych działań, które zostały  podjęte na Śląsku, gdzie przebadano już ponad 36 tysięcy osób. Obecnie w tempie około 500 osób dziennie, badane są rodziny osób pracujących w przemyśle wydobywczym – zaznaczył wiceminister zdrowia.

Stopniowo rozpoczęło się wydobycie w części kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Pojedyncze oddziały rozpoczęły pracę w kopalni „Murcki-Staszic”. W najbliższym czasie pracę wznowią także kopalnie Sośnica i Jankowice.

Kilkadziesiąt nowych przypadków odnotowano także w Wielkopolsce. Ognisko zakażeń koronawirusem odkryto w jednej z tamtejszych fabryk mebli. Ogólnie jednak – jak zaznaczył Janusz Cieszyński – sytuacja się stabilizuje.

Mamy 2,5 tys. zajętych łóżek, już mniej niż sto, bo tylko 82 osoby są poddawane terapii z wykorzystaniem respiratorów – podkreślił wiceminister zdrowia.

Z kolei Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformował, że od 25 maja swoją działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także warsztaty terapii zajęciowej i podmioty zatrudnienia socjalnego.

-Jest taka możliwość. Ostateczne decyzje będą podejmować wojewodowie, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną u siebie w województwie. Oczywiście placówka musi być gotowa pod względem zabezpieczenia w odpowiednie środki, które my w naszych szczegółowych rekomendacjach opisujemy – akcentował Paweł Wdówik.

W całym kraju od początku epidemii zaraportowano ponad 19 tys. 700 przypadków zakażania koronawirusem. Zmarły 962 osoby. Ponad 8 tys. 183 pacjentów wyzdrowiało.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl