MZ rozważa stypendia dla rezydentów, ale tylko za pracę w Polsce

Minister Zdrowia rozważa, by wynagrodzenia na rezydentury były wypłacane w formie stypendium. Byłby jednak jeden warunek – lekarze musieliby potem pracować w Polsce, jeżeli chcieliby wyjechać, musieliby zwrócić stypendium – poinformował szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Odnosząc się do przygotowywanego przez ministerstwo projektu zwiększającego nakłady na służbę zdrowia, minister przekonuje, że to decyzja historyczna.

Każda forma pomocy, która zatrzyma młodych, wykształconych medyków w kraju jest ważna – podkreśliła Maria Ochman przewodnicząca „Solidarności” służby zdrowia.

– Pewne jest jedno: że jakieś rozwiązanie kładące kres emigracji doskonale wykształconych polskich pracowników medycznych należy znaleźć. Oczywiście każda pomoc młodym adeptom medycyny (…) i każdej innej dziedziny gospodarki, życia – taką pomocą przecież również jest 500 plus – jest wskazana. Niemniej należy również zwrócić uwagę i bardzo mocno zaakcentować fakt, że Polski nie stać na to, aby kształcić kadry i eksportować je na Zachód. Państwo Polskie powinno się zastanowić nad tym, w jaki sposób można zabezpieczyć nasz kraj przed drenażem młodych dobrze wykształconych ludzi – powiedziała Maria Ochman.

Minister Konstanty Radziwiłł podkreślił, że zwiększenie finansowania ochrony zdrowia oznacza „ogromne konsekwencje dla budżetu państwa, bo chodzi o ponad 100 mld zł”.

„Taka decyzja musi być poprzedzona wieloma analizami” – dodał.

Ministerstwo, co roku będzie przygotowywało wykaz zakresów, które będą finansowane właśnie z dodatkowych nakładów płynących z budżetu państwa. Resort przygotowuje ponadto regulację, dzięki której będzie można wydawać prawo wykonywania zawodu w Polsce lekarzom spoza państw Unii Europejskiej.  Zastrzega jednak, że prawo to będzie dotyczyło jedynie placówki, do której taki lekarz miałby trafić. Z takich rozwiązań skorzystają m.in. lekarze z Ukrainy i Białorusi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl