Maria Ochman: premier powinna wytłumaczyć tę sytuację

Należy doprowadzić do porozumienia, które wyeliminuje w przyszłości konflikty miedzy lekarzami a resortem zdrowia – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

W wielu regionach Polski osoby, które udały się wczoraj do przychodni POZ, zastały zamknięte drzwi. Z powodu konfliktu resortu zdrowia z członkami Porozumienia Zielonogórskiego część placówek i lekarzy nie podpisała umów z NFZ na 2015 r.

Maria Ochman podkreśla, że taka sytuacja ma miejsce już od dziesięciu lat; nie powinniśmy znosić tego dalej. Oczekuje, wyjaśnień premier w całej sprawie.

– Do końca nie wiem, o co jest ten spór. Niektórzy mówią, że również o to, że na listach lekarzy jest kilka milionów osób, za które fundusz płaci, a których to osób nie ma w Polsce. Czekam, aż premier polskiego rządu wyjdzie do Polaków i wytłumaczy, o co tak naprawdę chodzi – mówi Maria Ochman.

Z danych przedstawionych przez ministra wynika, że umowy z NFZ na 2015 r. podpisało dotychczas 82 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i 75 proc. przychodni.

RIRM

drukuj