(fot.PAP)

Absurdalne przepisy Ministra Zdrowia. Trudna walka o życie

Ministerstwo Zdrowia uniemożliwia leczenie ciężko chorych ludzi drogimi lekami – napisała jedna z gazet. Aby pacjent mógł skorzystać z terapii kosztownymi lekami musi spełnić absurdalne przepisy resortu zdrowia, zawarte w kryteriach programu lekowego dołączonego do listy refundacyjnej.

Na przykład leczenie drogimi lekami chorych na chorobą Leśniowskiego-Crohna wg resortu zdrowia może być stosowane tylko w przypadku m.in. ich skrajnego wychudzenia.

Absurdów jest jednak znacznie więcej – mówi poseł Bolesław Piecha – przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

– Protestuje i zgłasza się do mnie z prośbą o interwencję chory mężczyzna, który ma przeszczepioną wątrobę. Tak się dziwnie złożyło, że ta przeszczepiona wątroba była obarczona wirusem HCV, czyli wirusem żółtaczki typu C. Nie dało się stwierdzić wcześniej, że taka wątroba jest zainfekowana tym wirusem. Jest możliwe leczenie, tylko, że drogie. On to leczenie brał bez przeszkód do połowy roku i od połowy roku mu go odmówili, bo nie spełnia określonych warunków. Mówiąc kolokwialnie: nie jest żółty. No to co, że on nie jest żółty; to co, że on nie choruje. On bierze te leki po to, żeby nie zachorować. Czy to jego wina, że ktoś mu przeszczepił wątrobę z wirusem C? – powiedział poseł Bolesław Piecha.

To sposób Ministerstwa Zdrowia na szukanie oszczędność kosztem życia pacjentów – dodaje poseł.

Myślę, że Ministerstwo Zdrowia brnie w dalszym ciągu w jakąś mityczną wyspę, gdzie zaoszczędzi wszystkie pieniądze Polaków przeznaczone na leczenie. Generalnie takiego pogorszenia się nie spodziewałem. Co rusz, codziennie mamy do czynienia z nowymi incydentami i nierzadko – tak jak w tej sytuacji – skandalami – powiedział poseł Bolesław Piecha.

RIRM

drukuj