Leczenie czerniaka refundowane

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że od 1 lipca na liście leków refundowanych są dwa preparaty stosowane w leczeniu zaawansowanego czerniaka. W skład leków refundowanych weszły nivolumab i pembrolizumab.

Każdego roku czerniaka w Polsce diagnozuje się u 3 tys. pacjentów. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym daje lepsze rokowania. Do niedawna z powodu czerniaka umierało 75 proc. chorych przed upływem roku od postawionej diagnozy. Co więcej, czerniaka uważano za chorobę nieuleczalną. Dziś sytuacja chorych znacznie się poprawiła. Dodatkowo, od 1 lipca wszystkie innowacyjne metody leczenia czerniaka w Polsce są refundowane.

– Dzięki zastosowaniu tych form leczenia pacjenci mają szanse na wieloletnie przeżycia. Być może nawet część z tych pacjentów uda się wyleczyć z czerniaka z przerzutami – powiedział dr Jacek Mackiewicz ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

Dwa nowe leki, które w lipcu weszły do programów lekowych to nivolumab i pembrolizumab.. Preparaty te od dawna stosuje się na przykład w USA. Teraz leki dostępne są także w Polsce.

Poznański szpital przy ulicy Grunwaldzkiej to jedyne miejsce w Wielkopolsce, w którym prowadzona jest terapia nivolumabem. Dr Mackiewicz wskazał jak w praktyce odbywa się takie leczenie.

– Jest to na zasadzie pobytu jednodniowego. Pacjent ma wykonywane konieczne badania laboratoryjne, a następnie otrzymuje wlew dożylny z lekiem – powiedział dr Mackiewicz.

Do poznańskiego szpitala codziennie zgłaszają się zainteresowani leczeniem.  Obecnie z nowoczesnej terapii immunologicznej korzysta dziewięciu chorych. Gdyby nie refundacja, byliby oni leczeni innymi metodami, których skuteczność jest o wiele mniejsza. Standardowa chemioterapia pomaga zaledwie 5 proc. pacjentów.


TV Trwam News/RIRM

drukuj