fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Min. Ł. Szumowski: Większa ilość pielęgniarek, większa ilość lekarzy, większa ilość studentów na studiach medycznych – to jest niezwykle ważne, bo bez personelu nie mielibyśmy służby zdrowia

Gigantyczny postęp co do leków refundowanych w onkologii. (…) Większa ilość pielęgniarek, większa ilość lekarzy, większa ilość studentów na studiach medycznych – to jest niezwykle ważne, bo bez personelu nie mielibyśmy służby zdrowia. Zwiększyliśmy finansowanie, udało się przyspieszyć te 6 proc. PKB od 2024 roku – powiedział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w rozmowie z Telewizją Trwam, wymieniając najważniejsze osiągnięcia resortu w mijającym roku.

Ministerstwo Zdrowia w 2019 roku wprowadziło do polskich aptek 25 proc. nowych leków refundowanych w onkologii.

– Gigantyczny postęp co do leków refundowanych w onkologii – 20 proc. więcej nowych cząsteczek, a 25 proc. nowych leków refundowanych w 2019 roku dla pacjentów chorych na raka piersi, raka płuc czy raka jelita grubego. Myślę, że wypowiedzi przedstawicieli pacjentów są kluczowe, mówią o standardzie europejskim w Polsce. To jest duży sukces – zaznaczył prof. Łukasz Szumowski.

Poprawiła się również sytuacja w obszarze kadry pracowniczej służby zdrowia.

– Większa ilość pielęgniarek, większa ilość lekarzy, większa ilość studentów na studiach medycznych – to jest niezwykle ważne, bo bez personelu nie mielibyśmy służby zdrowia. Zwiększyliśmy finansowanie, udało się przyspieszyć te 6 proc. PKB od 2024 roku – podkreślił minister zdrowia.

– Mamy 17 tysięcy więcej pielęgniarek pracujących w systemie; mamy 100 proc. absolwentek pielęgniarstwa i położnictwa, które odbierają prawo do wykonywania zawodu i zaczynają pracę; mamy ilość lekarzy na poziomie około 480 tysięcy pracujących aktywnie w Polsce. Dzięki informatyzacji służby zdrowia – dzięki e-zwolnieniom, dzięki e-receptom – wreszcie możemy powiedzieć, ile lekarzy współpracuje z pacjentami, a nie zakładać tylko hipotetyczne liczby. Niestety wiek lekarzy jest taki, że będzie prowadził do odchodzenia na emeryturę, więc musimy uzupełniać te kadry, jak tylko się da – wskazał rozmówca TV Trwam.

Mimo dużej ilości lekarzy pracujących w Polsce, nadal są problemy z ich dostępnością i długim czasem oczekiwania na wizytę.

– Trzeba zastanowić się, dlaczego taka ilość lekarzy nie przekłada się na taką dostępność, jaką byśmy chcieli. Odpowiedzi jest rzeczywiście wiele, to jest skomplikowany proces. Będziemy tak kierować strumieniem finansowania i regulacji, żeby ta dostępność była coraz większa – zapewnił szef resortu zdrowia.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl