(fot. PAP)

Pielgrzymka rodzin do Rzymu

Ojciec św. Franciszek spotka się dziś z rodzinami, które przybędą do Rzymu z pielgrzymką w Roku Wiary. Transmisja z Placu św. Piotra w Watykanie w Radiu Maryja i TV Trwam. Początek o godz. 16:15.

Pielgrzymi wyruszą dziś w południe z Piazza del Popolo, przemaszerują ulicami Wiecznego Miasta, by dotrzeć do Placu św. Piotra, gdzie spotkają się z Papieżem. Natomiast w niedzielę, na placu przed bazyliką w Watykanie, Papież będzie przewodniczył Mszy Św. dla uczestniczących w tej światowej pielgrzymce rodzin.

Hasłem dwudniowego spotkania będą słowa: „Rodzino, żyj radością wiary!”.  Wczoraj Ojciec Św. spotkał się z uczestnikami XXI posiedzenia plenarnego Papieskiej Rady ds. Rodziny. Zwracając się do nich papież mówił, że rodziny prawdziwie chrześcijańskie można rozpoznać po wierności, cierpliwości, otwarciu na życie, szacunku dla osób starszych. Zaznaczył, że sekretem tego jest obecność Jezusa w rodzinie.

Ojciec św. przypomniał, że rodzina jest wspólnotą życia i komunią osób, „naturalnym centrum życia”, to w niej uczymy się kochać. Składa się ona z „osób, które kochają, dialogują, poświęcają się dla innych i bronią życia, szczególnie najbardziej kruchego i słabego”. Można bez przesady powiedzieć, że rodzina jest motorem świata i historii – podkreślił Papież.

Papież przypomniał, że stosunek do dzieci i ludzi w podeszłym wieku świadczy o stopniu cywilizacji każdego społeczeństwa. Społeczeństwo, które porzuca dzieci i marginalizuje osoby starsze odcina swe korzenie i zaciemnia swą przyszłość.

Ks. bp Stanisław Stefanek, członek Rady ds. Rodziny KEP mówi, że tegoroczne światowe spotkanie rodzin z Ojcem św. wpisuje się w tradycję takich spotkań, która sięga synodu w 1980 r. Spotkanie rodzin jest ważne, zwłaszcza w kontekście ataków na rodzinę.

– Spotkania z Ojcem Świętym, to jest przede wszystkim głoszenie Ewangelii, to modlitwa światowa, umacnianie rodzin, przypominanie im tożsamości. (..) To równocześnie świadectwo wobec innych kultur. Przecież formuła rodziny, jako związek mężczyzny i kobiety, jest formułą z natury prawidłową. To nie jest konfesyjne ustalenie takiego, czy innego kościoła – to jest natura człowieka. I tę naturę trzeba bardzo mocno ukazywać, umotywować i pokazać to, co podkreślałem tak na początku: wieczność tej prawdy i jej globalność, czyli absolutna, powszechna, światowa, obowiązująca wszystkich reguła. Właśnie w takim duchu dzisiaj po południu i jutro przed południem modlimy się z rodzinami świata – powiedział ks. bp Stanisław Stefanek.

Obecnie dużym zagrożeniem dla rodziny jest ideologia gender. Ks. bp Stanisław Stefanek mówi, że jest to ośmiornica, która swoimi mackami po kolei niszczy to wszystko, co jest skarbem, co jest wartością rodziny.

– Istota małżeństwa jest zaatakowana przez ideę wolności i przez przyjemność ciała, która jest uwolniona od jakichkolwiek innych uwarunkowań. Uwarunkowanie podstawowe to trwała miłość pomiędzy mężczyzną, a kobietą i otwarcie na życie, czyli czekanie na dar dziecka. Gender tymczasem nawołuje: „zrzuć z siebie te kajdany i będziesz wtedy szczęśliwym człowiekiem”. Ideologia gender atakuje nie tylko istotę małżeństwa, ale w ogóle więzi społeczne. Przy tej okazji oczywiście pada rzecz podstawowa, czyli definicja człowieka. Jest to burzenie dotychczasowego ładu na globie, w nadziei obłąkanej ideologii, która uważa, że stworzy zupełnie nowego człowieka, nowe warunki, nowe sytuacje, pod dowództwem małej grupy niezwykle bogatych i bardzo cynicznie zakłamanych umysłów – dodał ks. bp Stanisław Stefanek.

 

RIRM/KAI

drukuj