95. rocznica powołania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

„Nie kłaniajcie się okolicznościom i nie pozwólcie, aby prawda stała za drzwiami” – powiedział ks. bp Józef Guzdek. W homilii podczas Mszy św. z okazji 95. rocznicy powołania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ks. bp apelował do żołnierzy, „by stale dbali o prawość sumień”.

„Pamiętajcie, że nierzadko milczenie ludzi uczciwych może być oznaką słabości i konformizmu” – mówił ks. bp. Po Mszy św. delegacja żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego złożyła kwiaty w kaplicy katyńskiej. W siedzibie Sztabu Generalnego odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy jego utworzenia.

– Mszę św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie sprawował ks. bp polowy Józef Guzdek. W homilii, którą wygłosił do oficerów i żołnierzy Sztabu Generalnego przestrzegał przed konformizmem, zwracał uwagę na konieczność zachowywania prawdy i uczciwości w codziennym życiu. Starał się też wczuć w potrzeby żołnierzy i podkreślał, że czuje się razem z dowództwem Sztabu Generalnego współodpowiedzialny za kształtowanie sumień żołnierzy służących nie tylko w Sztabie Generalnym, ale w całej armii. Po Mszy św. wraz z szefem Sztabu Generalnego panem gen. Mieczysławem Gocułem złożył kwiaty w kaplicy katyńskiej katedry polowej. W południe uczestniczył w uroczystościach, które odbyły się w Sztabie Generalnym – mówił Krzysztof Stępkowski, red. naczelny dwutygodnika ordynariatu polowego „Nasza Służba”.

Ks. bp wskazał, żołnierzom na współczesne autorytety, niezłomnych, którzy byli gotowi za prawdę i wolność Ojczyzny oddać życie – dodaje red. Stępkowski.

– Biskup wspomniał o „Żołnierzach wyklętych”, których ekshumacje toczą się w kwaterze Ł na Warszawskich Powązkach. Przypomniał postać ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana solidarności, męczennika za wiarę. To była wyjątkowa rocznica z okazji 95 – lecia utworzenia Sztabu Generalnego, ale także z tego powodu, że w tym kształcie Sztab Generalny obchodzi swoje uroczystości po raz ostatni, dlatego że od nowego roku jego rola, jego znaczenie będzie zupełnie inne niż w chwili obecnej, ponieważ będzie się skupiało na działaniach planistycznych, mniej na zarządzaniu armią – wspomniał Krzysztof Stępkowski.

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest naczelną jednostką organizacyjną polskich Sił Zbrojnych. Do jego zadań należy planowanie rozwoju, mobilizacji i kierowania szkoleniem Sił Zbrojnych RP. Szef sztabu odpowiada za organizację i przygotowanie do działań organu dowodzenia i stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.

RIRM

drukuj