Epitafium Jana Pawła II na wadowickiej bazylice

Kamienna tablica z inskrypcją upamiętniającą Jana Pawła II została w dziewiątą rocznicę jego śmierci, wmurowana przy głównym wejściu do bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły.

Księża z miejscowej parafii poinformowali, że tablica zostanie poświęcona 18 maja, w dniu 94. urodzin Karola Wojtyły. Wówczas w Wadowicach – jak co roku – odbędzie zlot młodzieży ze szkół imienia Jana Pawła II.

Kamienna tablica jest wotum dziękczynnym duchownych i mieszkańców Wadowic. Pod herbem Jana Pawła II umieszczone zostały słowa „Tu wszystko się zaczęło”, które Papież wypowiedział podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta w 1999 roku, a także zdanie: „Umiłowanemu synowi tej ziemi, świętemu Janowi Pawłowi II”. W inskrypcji wymienione zostały najważniejsze daty związane z Karolem Wojtyłą: dzień narodzin, chrztu, wyboru na Stolicę Piotrową, a także beatyfikacji i kanonizacji.

Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do matury, potem wraz z ojcem wyjechał do Krakowa. Bazylika sąsiaduje z jego domem rodzinnym. W świątyni 20 czerwca 1920 roku kapelan wojskowy ksiądz Franciszek Żak ochrzcił Karola Wojtyłę. 5 maja 1929 roku późniejszy Papież przyjął tam pierwszą komunię, a 3 maja 1938 r. sakrament bierzmowania z rąk metropolity krakowskiego, ks. biskupa Adama Stefana Sapiehy. 10 listopada 1946 roku ks. Karol Wojtyła odprawił w świątyni Mszę prymicyjną. W marcu 1992 roku papież Jan Paweł II dokonał podniesienia kościoła do godności bazyliki mniejszej.

Od maja 2012 roku Jan Paweł II jest patronem Wadowic.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl