fot. PAP/EPA

KALENDARIUM uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie

Trzy dni, od soboty do poniedziałku będą trwały w Rzymie najważniejsze uroczystości i wydarzenia towarzyszące kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Niektóre z tych przygotowała Polska z myślą o tysiącach pielgrzymów z naszego kraju.

W piątek w watykańskim biurze prasowym o 11.30 z dziennikarzami spotkają się były jego dyrektor Joaquin Navarro-Valls, wieloletni rzecznik Watykanu za pontyfikatu Jana Pawła II oraz amerykański pisarz katolicki, biograf polskiego Papieża George Weigel. Mówić będą o życiu i posłudze Piotrowej Jana Pawła II.

O godzinie 16.00 w Media Center w atrium watykańskiej Auli Pawła VI odbędzie się spotkanie z osobistym sekretarzem Jana Pawła II ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, metropolitą krakowskim. W trakcie tej konferencji prasowej zapowiedziano też telemost z miejscowością Sotto il Monte na północy Włoch, skąd o Janie XXIII opowie jego sekretarz, 98-letni ks. kard. Loris Capovilla. Obecny w Auli będzie też ks. Ezio Bolis, dyrektor Fundacji Jana XXIII w Bergamo. Poinformuje on o inicjatywach dobroczynnych rodzinnej diecezji Papieża Roncallego z okazji jego kanonizacji.

W sobotę w biurze prasowym Watykanu o godzinie 11.30 o obu świętych opowiedzą krewny i biograf Jana XXIII, Marco Roncalli oraz profesor Stanisław Grygiel, przyjaciel i współpracownik polskiego Papieża, autor książek o nim, emerytowany wykładowca Papieskiego Instytutu Jana Pawła II przy uniwersytecie Laterańskim.

O godzinie 11.30 na prywatnej audiencji w Watykanie Ojciec św. Franciszek przyjmie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonkę Annę. Następnie prezydent zrelacjonuje to spotkanie na konferencji prasowej w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej przy via dei Delfini 16; początek: 12.50.

O godzinie 17.00 Bronisław i Anna Komorowscy spotkają się z Polonią w siedzibie Instytutu Polskiego przy via Vittoria Colonna 1. Przy tej okazji para prezydencka otworzy wystawę „Papież Wolności”. Wstęp na spotkanie wyłącznie za zaproszeniami.

O godzinie 20.00 w kościele Santa Maria in Vallicella (tzw. Chiesa Nuova, przy Corso Vittorio Emanuele) Stanisław Soyka zaprezentuje „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II. Wystąpi również zespół Affabre Concinui.

Z soboty na niedzielę w kilkunastu kościołach w centrum Rzymu odbędzie się modlitewna Noc Miłosierdzia. Wierni będą mogli uczestniczyć w czuwaniach i Mszach św.

Polskie uroczystości odbędą się w kościele San Agnese in Agone na Piazza Navona w sercu Wiecznego Miasta. Tam również będzie można wyspowiadać się po polsku. Spotkanie  rozpocznie się o godzinie 20.00. Weźmie w nim udział ks. kard. Stanisław Dziwisz. O 21.00 odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski, a następnie odprawiona zostanie Msza św.

Także na Piazza Navona na ustawionym tam telebimie będzie można obejrzeć w niedzielę transmisję z Mszy św. kanonizacyjnej w języku polskim. Oferta ta skierowana jest do tych pielgrzymów, którzy nie zmieszczą się na placu Świętego Piotra.

W sobotę począwszy od godziny 19.00 zamknięty będzie całkowicie dostęp do placu Świętego Piotra i na prowadzącą do Watykanu via della Conciliazione. Powstanie tam tzw. czerwona strefa bezpieczeństwa.

Plac zostanie otwarty dla wiernych w niedzielę o godzinie 5.30. Szacuje się, że na samym placu zmieści się około 250 tysięcy ludzi.

W niedzielę Msza św. kanonizacyjna pod przewodnictwem Papieża Franciszka rozpocznie się o godzinie 10.00. Watykan zapowiedział, że przed Mszą św. Papież nie będzie objeżdżał placu. Uczyni to po zakończeniu liturgii i południowej modlitwie Regina Coeli.

Jeszcze w niedzielę, już po Mszy św., wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd nowym świętym.

W poniedziałek o godzinie 10.00 na placu Świętego Piotra Eucharystię dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII odprawi archiprezbiter bazyliki watykańskiej ks. kard. Angelo Comastri. We Mszy św. uczestniczyć będzie prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Polskie uroczystości zamknie o godz. 20.00 w bazylice Santa Maria Maggiore koncert dziękczynny za kanonizację Jana Pawła II „Te Deum Laudamus” w wykonaniu zespołów: Mazowsze, Śląsk oraz DesOrient. W programie koncertu znajdą się utwory  Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, a także Michała Lorenca i Andrzeja Kurylewicza oraz tradycyjne polskie pieśni, począwszy od „Bogurodzicy”.

Po raz ostatni zespoły Mazowsze i Śląsk śpiewały razem w Watykanie dla Jana Pawła II podczas Narodowej Pielgrzymki Polaków w lipcu 2000 roku.

KALENDARIUM uroczystości beatyfikacyjnych w Polsce [WIĘCEJ]

PAP

drukuj