Toruń: św. Jan Paweł II oficjalnie patronem województwa kujawsko-pomorskiego

Podczas dzisiejszej uroczystej Mszy św. w katedrze św. Jana Apostoła i Jana Chrzciciela w Toruniu oficjalnie ogłoszono decyzję Watykanu o ustanowieniu św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego. Z inicjatywą patronatu wystąpił sejmik.

Mszy św. przewodniczył ks. abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Na dzień ogłoszenia decyzji Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu św. Jana Pawła II „niebiańskim patronem województwa kujawsko-pomorskiego”, podjętej 26 stycznia 2017 r., wybrano 7 czerwca, święto tego województwa. Święto ustanowił w 2008 r. samorząd województwa, na pamiątkę wizyty Jana Pawła II 6 i 7 czerwca 1991 r. we Włocławku oraz 7 czerwca 1999 r. – w Bydgoszczy i Toruniu.

Jego obecność tu, jak na całej polskiej ziemi, stała się wezwaniem do jedności, do wspólnej troski o dziedzictwo, któremu na imię Polska (…) Jakie to były dni! Duch Święty obficie wiał swoją łaską przemieniając serca i oblicze, także tej kujawsko-pomorskiej ziemi. (…) W tych ostatnich latach nam trochę się pozmieniało. Nie będę wyliczał, jak i dlaczego, ale smutno widzieć te wszystkie podziały społeczne i polityczne” – powiedział w homilii ks. abp Jan Pawłowski.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „dobrze się stało, że jeszcze raz w województwie kujawsko-pomorskim postanowiono się zwrócić do papieża Jana Pawła II”.

Teraz nie jak przed laty po to, żeby przybył, coś powiedział, pobłogosławił, ale teraz – korzystając z tego, że Kościół ogłosił go świętym – aby zgodził się, byśmy obrali go na patrona tej ziemi i ludzi, którzy na niej mieszkają” – mówił ks. Arcybiskup.

Ks. abp Jan Pawłowski mówił też, że w świecie, którym wszyscy się dzielą, szukają inności, trzeba szukać tego co łączy, „zwyczajnie wyciągnąć rękę w geście pojednania i pracować razem”.

Ks. bp Andrzej Suski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że wybór Papieża Polaka na patrona woj. kujawsko-pomorskiego to dla tego regionu przede wszystkim wyzwanie do zgłębiania nauczania św. Jana Pawła II.

Zostawił nam ogromne bogactwo, którego nie byliśmy w stanie przyswoić sobie za jego życia, bo tak dużo tego było i były to tak ważne sprawy. Bieg historii był wtedy bardzo szybki i nie nadążaliśmy. Myślę, że teraz jest właściwy czas na to, żeby przemyśleć sobie sprawy, które nam przekazywał. To jest główne zadanie wynikające z tego, że Jan Paweł II został patronem województwa. Ten patronat jest klamrą spinającą wszystkie wcześniejsze inicjatywy, które widzą w Janie Pawle II ważny punkt odniesienia – zaznaczył ks. bp Suski.

Z inicjatywą ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem województwa i ustanowienia 7 czerwca dniem patronalnym wyszedł sejmik. Radni w przyjętym 15 lutego 2016 r. stanowisku zwrócili się w tej sprawie do sześciu księży biskupów z diecezji, które obejmują teren regionu kujawsko-pomorskiego.

GALERIA
fot. diecezja-torun.pl

PAP/RIRM

drukuj