fot. Monika Bilska

Toruń: Michał Zaleski będzie po raz piąty ubiegał się o prezydenturę

Rządzący Toruniem od 2002 r. Michał Zaleski ogłosił dziś, że po raz piąty będzie ubiegał się o funkcję prezydenta miasta. „Oferuję torunianom swoje doświadczenie, wysiłek i determinację” – powiedział polityk.

„Wszystko, co udało się osiągnąć w Toruniu przez ostatnie lata jest gwarancją, że umiem dla nich pracować i dotrzymuję danego słowa. Tak jest od 16 lat” – mówił prezydent Zaleski.

Urzędujący prezydent miasta wystartuje w październikowych wyborach z Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego. Cztery lata temu Zaleski po raz czwarty został prezydentem Torunia, otrzymując 70,27 proc. głosów.

Pozostali kandydaci otrzymali wówczas następujące poparcie: Joanna Scheuring-Wielgus (KWW Czas Mieszkańców) – 17,34 proc., Zbigniew Rasielewski (PiS)- 9,06 proc. i Jacek Kostrzewa (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) – 3,34 proc.

Michał Zaleski rządzi miastem od 2002 r., wygrywając za każdym razem wybory jako kandydat niezależny. W latach 1994-1998 i 1998-2002 zasiadał w radzie Torunia z ramienia SLD. Dwukrotnie był też kandydatem lewicy na prezydenta miasta, zanim wprowadzono wybory bezpośrednie na to stanowisko, jednak bez powodzenia. Zanim został prezydentem miasta przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu.

Michał Zaleski w 2002 r. wygrał wybory w drugiej turze, otrzymując poparcie 50,96 proc. W dwóch kolejnych wyborach wygrał w pierwszej turze – w 2006 r. zdobył 70,62 proc. głosów, a 2010 r. – 65,59 proc.

Do tej pory start w wyścigu o fotel włodarza miasta potwierdzili wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski (Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Lenz (Platforma Obywatelska), Sławomir Mentzen (Wolność) i Irena Paczkowska (Kukiz’15). Swojego kandydata ma niedługo zaprezentować również lokalny komitet My!Toruń, a taki ruch rozważają jeszcze także m.in. środowiska lewicy.

PAP/RIRM

drukuj