Prof. J. Szyszko: PiS przywiązuje wielką wagę do spraw związanych ze środowiskiem

Prawo i Sprawiedliwość przywiązuje wielką wagę do spraw związanych ze środowiskiem i jego wykorzystaniem dla tworzenia miejsc pracy – powiedział w sobotę w Toruniu do uczestników konferencji „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś” minister środowiska Jan Szyszko.

„To bardzo ważne dla rozwoju gospodarczego całego kraju, żebyśmy przywiązywali wielką wagę, co też robimy, do terenów wiejskich i niezurbanizowanych. Mieliśmy to w swoim programie – opracowanym przez naszego guru prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Pracuję z nim wspólnie od dwudziestu lat. Dzięki niemu i premier Beacie Szydło zostałem powołany na ministra środowiska. Jestem na pewno jednym z najstarszych szefów tego resortu w Unii Europejskiej” – podkreślił Szyszko.

Jak dodał w Polsce zasoby przyrodnicze są użytkowane zgodnie z boskim stwierdzeniem „czyńcie sobie ziemię poddaną”.

„Użytkujemy zasoby przyrodnicze w ten sposób, że tworzą one miejsca pracy i nie ulegają deprecjacji, a wręcz kwitną. Jesteśmy w tej mierze wzorem dla zjednoczonej Europy” – dodał Szyszko.

Zaznaczył, że stan środowiska przyrodniczego mierzy się tylko jednym parametrem – występowaniem rodzimych, żyjących dziko i występujących gatunków roślin, zwierząt i grzybów.

„Mamy je wszystkie. Jest tak dzięki temu, że mamy polski model rolnictwa, przywiązanie do ziemi oraz dlatego, że nie daliśmy się nigdy skolektywizować. To jest nasz atut. Drugim jest polski model leśnictwa – oparty o wiedzę i prawa przyrodnicze” – podkreślił.

Konferencja „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”, poświęcona jest m.in. roli Kościoła, leśnictwa i łowiectwa dla rozwoju wsi. Debatę poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kaliskiej ks. bp. Edwarda Janiaka.

W trakcie konferencji odbywają się wykłady, nt. m.in. znaczenia Kościoła dla wsi i wsi dla Kościoła, walki wsi o Polskę czy roli leśnictwa i łowiectwa dla wsi.

Organizatorami przedsięwzięcia są m.in. Ministerstwo Środowiska, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Lasy Państwowe. Gościem konferencji oprócz Kempy jest minister środowiska Jan Szyszko. Bierze w niej udział ok. 8 tysięcy osób z całego kraju, w zdecydowanej większości leśników.

PAP/RIRM

[GALERIA] . Konferencja „Jeszcze Polska nie zgineła – Wieś” fot. PAP/Tytus Żmijewski

drukuj