fot. PAP/Tytus Żmijewski

Dr Yacov Livne podczas sympozjum „Żegota. 80. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom”: Polska może i powinna być dumna z tych szlachetnych i odważnych ludzi – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Polska może i powinna być dumna z tych szlachetnych i odważnych ludzi Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Dziś chcemy uhonorować tych, którzy dali odrobinę światła Europie w jej najczarniejszej godzinie. Kiedy rządy i zwykli ludzie stali z boku, przyglądali się masowemu mordowi niektórzy z nieskrywaną wrogością, a inni z hipokryzją i obojętnością to właśnie Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata pokazali jasną stronę ludzkości – powiedział dr Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce, podczas poniedziałkowego sympozjum „Żegota. 80. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom” zorganizowanym przez Fundację „Lux Veritatis” we współpracy z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odsłonięto w poniedziałek kolejną tablicę z nazwiskami Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie ratując Żydów. Wydarzeniu towarzyszyło sympozjum „Żegota. 80. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom”. [czytaj więcej]

Gość sympozjum „Żegota. 80. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom” zwrócił uwagę, że wydarzenie zorganizowane m.in. przez toruńską uczelnię jest bardzo ważne.

Bardzo serdecznie dziękuję o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR i wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia. To dla mnie zaszczyt być tutaj i rozmawiać o relacjach między Żydami i Polakami, Izraelem i Polską. Nasze narody łączy tysiąclecie wspólnej historii. Nie można dziś wyobrazić sobie judaizmu czy Izraela bez naszych polskich korzeni. Trudno sobie także wyobrazić dzisiejszą Polskę bez dziedzictwa żydowskiego – mówił dr Yacov Livne.

„Żegota” działała od końca 1942 roku. Z niezliczonych organizacji w Europie, które działały na rzecz pomocy Żydom, „Żegota” była właśnie tą organizacją, która tak wiele dobra zdziałała w świecie. Była jedną z nielicznych organizacji w Europie, która była zarządzaną wspólnie przez Żydów i nie Żydów, którzy zjednoczyli się wokół jednego celu, ratowania Żydów.

Zanim powstała „Żegota” większość polskich Żydów została zamordowana, ale działaczom Komitetu udało się uratować tysiące Żydów, w większości dzieci. Wielu ukrywało się w klasztorach, sierocińcach. „Żegota” dostarczała im dokumenty, żywność, lekarstwa, pomoc finansową.  Działalność „Żegoty” była finansowana przez polski rząd emigracyjny i różne organizacje żydowskie – zaznaczył ambasador Izraela w Polsce.

To właśnie działacze „Żegoty”, którzy ratowali życie Żydów, zostali uznani za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Około 28 tysięcy osób jest obecnie uznawanych w całym świecie przez Instytut Jad Waszem za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ponad ¼ z nich pochodziła z Polski. (…) Polacy ratujący Żydów ryzykowali swoim życiem i życiem swoich rodzin. Rodzina Ulmów to symbol heroizmu i poświęcenia. Polska może i powinna być dumna z tych szlachetnych i odważnych ludziSprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Dziś chcemy uhonorować tych, którzy dali odrobinę światła Europie w jej najczarniejszej godzinie. Kiedy rządy i zwykli ludzie stali z boku, przyglądali się masowemu mordowi niektórzy z nieskrywaną wrogością, a inni z hipokryzją i obojętnością to właśnie Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata pokazali jasną stronę ludzkości – podkreślił dr Yacov Livne.

Co by było, gdyby „Żegota” została ustanowiona pierwszego dnia, kiedy w Polsce podniesiono rękę przeciwko Żydom, tylko  dlatego, że urodzili się Żydami? – pytał gość sympozjum „Żegota. 80. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom”.

Pomoc Żydom była nie tylko działaniem moralnie dobrym, ale logiczną rzeczą do zrobienia, objęciem ochroną tych najsłabszych spośród nas. Niemiecki Generalplan Ost również opracowany 80 lat temu uczynił ludobójstwo trwałym narzędziem niemieckiej ekspansji. W tym planie nie było miejsca dla Polaków, nie jako narodu, nie jako jednostek. Polacy mieli zostać niewolnikami lub umrzeć. Holokaust rzeczywiście był częścią ogólnego kontekstu ludobójstwa. Dla nazistowskich Niemiec Polacy – podobnie jak Żydzi i inne narody –  byli podludźmi. Dziś nasze pokolenie ma do wykonania znaczące zadanie.  Musimy przekazać pochodnie pamięci tych, którzy zostali pomordowani i tych, którzy ocaleli – zauważył ambasador Izraela w Polsce.

radiomaryja.pl

drukuj