fot. PAP/EPA

Kanclerz Niemiec deklaruje pomoc w odbudowie Ukrainy

Potrzeby w odbudowie Ukrainy są ogromne i liczone w setkach miliardów euro. Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, deklaruje pomoc. Zanim jednak ona zacznie się na dobre, najpierw musi zakończyć się wojna. Do tego potrzebna jest mobilizacja całego demokratycznego świata.

Ukraińska armia już szykuje się na ciężką zimę. Choć codziennie napływają doniesienia o kolejnych sukcesach na froncie, Ukraińcy mają świadomość, że ta wojna może trwać jeszcze długo.

– Po wybuchu wojny władze miasta Charkowa wystąpiły z inicjatywą wykonania okopów modułowych i zainstalowania ich na frontach charkowskich. Jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, jak dobrze spełniają swoje zadanie, ale teraz możemy powiedzieć, że zabudowa wykopana głęboko w ziemi służy naszym potrzebom – powiedział ppłk. Jurii Svistun,  przedstawiciel armii ukraińskiej.

O trudnej zimie zarówno w kontekście walk, jak i sytuacji wszystkich obywateli mówił prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Musimy jeszcze przejść całą drogę do zwycięstwa Ukrainy. To trudna droga. Musimy przetrwać zimę, która będzie najtrudniejsza w naszej historii. Pożądane rezultaty dla państwa to utrzymać maksymalną mobilizację naszych partnerów na rzecz walki o wolność i nie dopuścić do rozbicia przez naszego wspólnego wroga globalnej koalicji prodemokratycznej – zaznaczył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podsumował to, co do tej pory wydarzyło się w trakcie trwania wojny i to, ile dziś dla świata znaczy Rosja.

– Ukraina rozbija tak zwaną drugą armię świata – a od teraz Rosja będzie tylko stroną, która pyta. Proszą o coś w Iranie, próbują wycisnąć coś z krajów zachodnich – wymyślając różne bzdury o Ukrainie. Rosyjski potencjał marnuje się na to szaleństwo, na wojnę przeciwko naszemu państwu i całemu wolnemu światu. Był wpływ gazowy. Był wpływ militarny. Była waga polityczna, a teraz to wciąż wzrastająca izolacja. Były ambicje ideologiczne, a teraz tylko wstręt. To jest bardzo ważna zmiana w konfiguracji w naszej części Eurazji: im więcej swojego potencjału traci teraz Rosja, tym więcej realnej wolności dostaną wszystkie narody, zarówno te przy jej granicach, jak i wewnątrz niej, a przede wszystkim Ukraina – powiedział prezydent Ukrainy.

Nawet w Rosji nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak radzą sobie rosyjskie wojska, nie ma na Kremlu takiego propagandzisty, który byłby w stanie skutecznie zakłamywać rzeczywistość.

– 24 lutego Kreml nie mógł nawet o tym myśleć, chociaż było warto, a teraz nie ma takiego rosyjskiego urzędnika i propagandysty, który nie rozumie, dokąd to wszystko dla nich zmierza – wskazał Wołodymyr Zełenski.

O tym, dokąd to wszystko zmierza, powinni myśleć także sojusznicy Rosji. Konsekwencje nie powinny ominąć Iranu, który dostarcza Moskwie drony.

– Myślę, że Iran popełnia wielki błąd. Od pewnego czasu próbujemy zawrzeć porozumienie nuklearne z Iranem, abyśmy mogli uczynić świat bardziej bezpiecznym miejscem, a teraz Iran od tego odchodzi, pomagając Rosjanom i czyniąc świat mniej bezpiecznym – zaznaczyła przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi.

Wciąż pojawiają się groźby użycia przez Rosję broni masowego rażenia – broni atomowej lub tzw. brudnej bomby, która rozsiewa materiał radioaktywny.

– Z pewnością byłby to kolejny przykład brutalności prezydenta Putina, gdyby użył tak zwanej brudnej bomby. Pociągnęłoby to konsekwencje dla Rosji, niezależnie od tego, czy użyje brudnej bomby, czy bomby atomowej – powiedział rzecznik departamentu stanu USA, Ned Price.

W poniedziałek o odbudowie Ukrainy z udziałem przewodniczącej komisji europejskiej, ekspertów, przedstawicieli państw szczytu G7 i G20 debatowano w Berlinie. 750 miliardów dolarów, taki może być koszt odbudowy Ukrainy i ukraińskiej gospodarki po agresji Rosji, a straty cały czas rosną. Deklarację odbudowy Ukrainy złożył kanclerz Niemiec.

– Kiedy odbudowujemy Ukrainę, zrobimy to z myślą o Ukrainie jako o członku Unii Europejskiej. Oznacza to zbudowanie sektora logistyczno-transportowego oraz infrastruktury transportowej w taki sposób, aby Ukraina była w pełni połączona integralnym rynkiem Unii Europejskiej. Oznacza to utrzymanie otwartych kanałów eksportowych dla ukraińskich produktów, wzmocnienie ukraińskich firm, a jednocześnie przyspieszenie rozwoju, który rozpoczął się w kierunku zrównoważonego, produktywnego przemysłu i rolnictwa – zaznaczył kanclerz Niemiec, Olaf Scholz.

Ukraina będzie ważnym partnerem dla Europy, to ogromny potencjał – zapewnił premier tego kraju.

– W ukraińskim planie naprawy nie chodzi o przywrócenie wszystkiego z powrotem, ale o wspólne posuwanie się naprzód. W procesie naszej transformacji otworzą się absolutnie niewiarygodne możliwości dla europejskiego biznesu – podkreślił premier Ukrainy, Denys Szmyhal.

W poniedziałek Bank Światowy poinformował, że wypłacił Ukrainie dodatkowe 500 milionów dolarów na zaspokojenie pilnych potrzeb związanych rosyjską inwazją.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl