Zbliża się 40-lecie pontyfikatu św. Jana Pawła II

Szesnasty października to dla Polaków bardzo ważna data. Za nieco ponad tydzień będziemy świętować 40–lecie pontyfikatu św. Jana Pawła II – wielkiego nauczyciela wolności, obrońcy małżeństwa i prawa do życia nienarodzonych.

„Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – to te słowa stały się przesłaniem pontyfikatu św. Jana Pawła II oraz nadzieją dla milionów ludzi na całym świecie. W tamtych czasach miały jednak one różny oddźwięk, także polityczny – wskazał ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

– I naraz wołanie Papieża, by także przywódcy Wschodu komunistycznego otwarli się na Chrystusa i nie bali się tego, bo właśnie otwarcie się na Chrystusa daje ludziom wolność, a przywódcom poczucie, że są władzą legitymowaną przez naród. Wtedy to była ciągle władza narzucana przez radzieckie czołgi, mniej lub bardziej, dosłownie rozumiejąc to sformułowanie. Ale okazało się po pierwsze, że bali się Chrystusa i bali się otworzyć te drzwi Chrystusowi – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Próbami zamknięcia drogi do wolności i do Chrystusa był przeprowadzony 13 maja 1981 r. zamach na Papieża i wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce.

– Ale się okazuje, że bramy piekielne go nie przemogą, że Kościoła nie przemogą i że siła którą daje Bóg swojemu ludowi, który chce do Chrystusa dążyć i być narodem wolnym, że te siły są dużo bardziej potężne niż te, które opierają się tylko na przemocy, na kłamstwie i na próbie podporządkowania sobie ludzi, całych narodów i państw w imię pewnej ideologii, która jest antyhumanistyczna – zaznaczył ks. abp Marek Jędraszewski.

16 października będziemy świętować 40–lecie pontyfikatu Papieża Polaka. Przy Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie uroczystości zaplanowano na cały tydzień.

– Będzie tutaj bardzo wiele spotkań. Najpierw chcemy zaprosić całą naszą archidiecezję, to jest nasz priorytet. Chcemy, by ludzie ze wszystkich dekanatów dotarli tutaj, do nas do sanktuarium na modlitwę – podkreślił ks. Mateusz Hosaja, kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie.

Zaproszenie jest kierowane także do mieszkańców całej Polski, Europy i świata.

– Chcemy zaprosić tutaj tych, którzy są związani z działalnością misyjną w naszym Kościele. Chcemy zaprosić strażaków, wszystkie służby mundurowe, tych, którzy budują nową rzeczywistość, nową Polskę, bo mogli oddać hołd wdzięczności temu, który tę przestrzeń wolności zapoczątkował – mówił ks. Mateusz Hosaja.

Punktem centralnym krakowskich uroczystości będzie Msza św. o godzinie 16.30 w dniu wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża.

– Kolejną kulminacją jest na pewno przeżycie niedzieli. Chcemy, by miała charakter sakralny w każdej rodzinie, w całej naszej ojczyźnie. Będzie także występował zespół „Mazowsze”, będziemy mieli obecność księdza kardynała, jako świadka wydarzeń osoby Jana Pawła II – podkreślił ks. Mateusz Hosaja.

Zwieńczenie uroczystości nastąpi 22 października. W dniu odpustu Mszę św. odprawi metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Po Eucharystii zaplanowano koncert Habemus Papam.

TV Trwam News/RIRM

drukuj