Na Wawelu zawiśnie nowy dzwon „Jan Paweł II”

„Jan Paweł II” – taką nazwę ma nowy dzwon, który zostanie zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu.

Ważący pół tony dzwon został w piątek odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Odlewanie, zgodnie z wielowiekową tradycją ludwisarską, rozpoczęło się o godz. 15.00 w godzinę śmierci Chrystusa na krzyżu.

Chcemy upamiętnić Jana Pawła II, który przed objęciem Stolicy Apostolskiej był biskupem krakowskim i kapłanem tej diecezji – powiedział ks. prałat Zdzisław Sochacki. Proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu dodał, że pomysł zrodził się, gdy odkryto, że na wieży jest jedno wolne miejsce.

– Nasi przodkowie budując tę wieżę 500 lat temu, zostawili jeszcze miejsce na jeden dzwon. (…) Beatyfikacja i rychła kanonizacja, była dla nas momentem refleksji i pomyśleliśmy, że można by było przedstawić ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz Kapitule Metropolitalnej, którzy są kustoszami tego miejsca, projekt dzwonu, który upamiętniałby wyjątkowe życie, historię i świętość Jana Pawła II – powiedział ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Wykonany z brązu dzwon ma 93 cm średnicy. W dzwon wtopiono podarowany przez ks. kard. Stanisława Dziwisza złoty medal wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły.  Na dzwonie umieszczony został też m.in.: herb Jana Pawła II i – po łacinie – myśl przewodnia jego pontyfikatu: „Nolite timere!” („Nie lękajcie się!”).

Dzwon „Jan Paweł II” zawiśnie w Wieży Srebrnych Dzwonów nad trzema znajdującymi się tam obecnie dzwonami: „Herman” (z 1271 r.), „Zbyszko” (z 1423 r.) i „Maciek” (z 1669 r.)

Nowy dzwon zostanie przywieziony do Krakowa w środę 16 kwietnia, a poświęcony będzie w Wielką Niedzielę 20 kwietnia.

Po zawieszeniu na wieży dzwon będzie bił codziennie – razem z pozostałymi, które można usłyszeć rano, w południe i wieczorem.

 

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl