fot. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Obchody 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Od dziś do środy potrwają w Krakowie obchody 20. rocznicy konsekracji bazyliki w Łagiewnikach i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę, nastąpi wówczas poświęcenie Dzwonów Nadziei, z których jeden trafi do Ukrainy, a drugi do Australii.

Do jubileuszu łagiewnickie sanktuarium i wierni na wszystkich kontynentach duchowo przygotowują się od około roku. Organizowane są rozważania aktu zawierzenia, nowenny.

„Ludzie na całym świecie modlą się słowami aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i włączają się do wspólnych wydarzeń, które są przed nami” – powiedział na środowej konferencji prasowej kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Bielas.

Obchody rozpoczną się w sobotę i potrwają do środy. W tym czasie w Łagiewnikach organizowane będą m.in. czuwania modlitewne, prezentacje tematycznych filmów.

Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę. Wezmą w nich udział hierarchowie i wierni z całego świata. O godz. 10.00 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Nastąpi także poświęcenie dwóch Dzwonów Nadziei, z których jeden trafi do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy na Ukrainie, drugi do kościoła Bożego Miłosierdzia w Lower Chittering niedaleko Perth w zachodniej Australii.

Dzwony są odlewane w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego. Po poświęceniu w Łagiewnikach jadą w miejsca kultu Bożego Miłosierdzia. Dotychczas trafiły na Filipiny, do Brazylii, na wyspy Samoa i Tonga, do USA, Ugandy, Australii.

Na popołudnie zaplanowano koncert „Confido” w wykonaniu orkiestry symfonicznej sanktuarium i chóru Musica ex Anima.

„Cieszymy się, że kult Bożego Miłosierdzia rozwija się także poprzez muzykę. Muzyka przekracza bariery słowa i języka, jest komunikatem, który dociera do każdego na świecie, jest też dobrą możliwością wyrażanie swojej pobożności. Koncert będzie, mam nadzieję, wielkim misterium o Bożym Miłosierdziu” – powiedział organista i dyrygent, Krzysztof Michałek.

Uczestnicy wydarzenia usłyszą kompozycje religijne w nowych aranżacjach, pojawią się też nawiązania do dzienniczka św. Faustyny.

Każdemu dniu obchodów przyświeca inne hasło, nawiązujące do słów Papieża Polaka. Na sobotę – „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, na niedzielę – „Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”, na poniedziałek – „Witaj królowo matko miłosierdzia”, na wtorek – „Szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia”, na środę – „Przybyłem do Łagiewnik, aby konsekrować tę świątynię”.

W dniu dokładnej rocznicy, 17 sierpnia (środa), w bazylice odbywać się będą Msze św. pod przewodnictwem polskich i zagranicznych duchownych. O godz. 18.00 nabożeństwo poprowadzi ks. abp Marek Jędraszewski.

17 sierpnia 2002 r., podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł konsekrował bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Na zakończenie homilii Papież wypowiedział słowa, które stały się modlitwą dla wielu wiernych, ze znanym fragmentem: „Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!”.

Łagiewnickie sanktuarium jest światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego, związanego z działalnością św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Pod koniec XIX w. w Łagiewnikach powstał klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tu żyła i zmarła św. Faustyna Kowalska. To według jej objawień Adolf Hyła namalował obraz „Jezu, ufam Tobie”.

PAP

drukuj