fot. twitter.com/EpiskopatNews

Pierwsza rocznica śmierci ks. abp. Henryka Hosera SAC

13 sierpnia mija pierwsza rocznica śmierci ks. abp. Henryka Hosera SAC, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej i wizytatora apostolskiego dla parafii w Medjugorie. Msza św. za jego duszę zostanie odprawiona dziś o godz. 18.00 w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

Eucharystii w świątyni będącej wotum za „Cud nad Wisłą” będzie przewodniczył ks. bp Viktors Stulpins, biskup diecezjalny Lipawy na Łotwie. Liturgię będzie koncelebrował m.in. metropolita gdański ka. abp Tadeusz Wojda SAC, ordynariusz warszawsko-praski ks. bp Romuald Kamiński oraz biskup pomocniczy Jacek Grzybowski.

„Przez cały dzień w godz. 10.00-17.00 będzie można nawiedzić jego trumnę w krypcie biskupów warszawsko-praskich w podziemiach katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze” – poinformował rzecznik prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów), ks. Grzegorz Kurp.

Wejście na teren katedry możliwe będzie bramą od ulicy Floriańskiej. Zejście do podziemi znajduje się na wysokości kancelarii parafialnej.

Wyremontowanie konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku było jedną z pierwszy decyzji ks. abp. Henryka Hosera po objęciu urzędu pasterza diecezji warszawsko-praskiej w 2008 roku. Świątynia była ponownie konsekrowana 13 sierpnia 2011 roku.

Ks. abp Henryk Hoser był pallotynem, misjonarzem, lekarzem, od maja 2008 r. do grudnia 2017 r. był biskupem warszawsko-praskim.

Pod koniec lipca 2021 r. ks. abp Hoser znalazł się w szpitalu, gdzie zmarł 13 sierpnia ub.r.

Duchowny urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie w rodzinie znanych ogrodników Janusza i Haliny z Zabłońskich. Jego ojca Niemcy rozstrzelali w Powstaniu Warszawskim.

W 1960 r. rozpoczął naukę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Studia ukończył w 1966 r. Na kolejne dwa lata pozostał na uczelni, jako asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej. W 1969 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. 8 września 1970 r. złożył pierwszą profesję zakonną i został członkiem Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. z rąk ks. bpa Władysława Miziołka. Rok później wyjechał na misję do Rwandy.

W 1978 r. założył w Kigali, stolicy Rwandy, Centrum Zdrowia Gikondo, którym kierował przez 17 lat, i Rwandyjską Akcję Rodzinną dla upowszechniania naturalnych metod planowania rodziny. Stał na czele Stowarzyszenia Ośrodków Lekarskich w Kigali i kierował ośrodkiem monitoringu epidemiologicznego AIDS.

W 1994 r. uczestniczył w Synodzie Specjalnym dla Afryki jako ekspert w dziedzinie rozwoju i problemów rodziny. W tym samym roku Jan Paweł II ustanowił go wizytatorem apostolskim w Rwandzie i w krajach ościennych.

Po powrocie do Europy – w latach 1996-2003 – był przełożonym Regii Miłosierdzia Bożego pallotynów we Francji i członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w tym kraju. Od 2004 r. był przełożonym pallotyńskiej prokury misyjnej w Brukseli i duszpasterzem w strukturach Wspólnoty Europejskiej.

22 stycznia 2005 r. Jan Paweł II mianował go sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Nadał mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego Tepelte – tym samym został pierwszym polskim pallotynem podniesionym do godności arcybiskupa.

24 maja 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem warszawsko-praskim. Po ukończeniu 75 lat, 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu – tym samym przeszedł on na emeryturę. Jego następcą został ks. bp Romuald Kamiński.

W maju 2018 r. papież Franciszek mianował ks. abpa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim dla parafii w Medjugorje.

W ramach KEP od 18 czerwca 2008 r. przewodził pracom Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył księdza arcybiskupa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (6 listopada 2015). Wcześniej (22 maja 2002) prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Orderem Zasługi II klasy odznaczył go 1 września 2008 prezydent Portugalii. Ks. abp Henryk Hoser otrzymał także tytuł honorowego obywatela Warszawy (2011), a także został laureatem nagrody im. ks. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przyznał mu odznaczenie „Zasłużony dla ochrony zdrowia”, które zostało wręczone 24 maja 2021 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl