fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] Ks. dr Z. Hanas SAC: Ks. abp Henryk Hoser był człowiekiem, który troszczył się o życie. Zabiegał o to, aby we wszystkich przestrzeniach ludzkie życie było chronione

Podziwiałem bardzo głęboką wiarę ks. abp. Henryka Hosera. Przez ostatnie tygodnie mieliśmy możliwość celebrowania Mszy św. przy łóżku ks. abp. Henryka Hosera. To był wielki przywilej, który otrzymaliśmy. Było to dla nas ważne. Ks. abp Henryk Hoser nawet w trudnych chwilach swojej choroby głosił Słowo Boże. To były zawsze mądre słowa, które wynikały z głębi – powiedział ks. dr Zenon Hanas SAC, przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

13 sierpnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie w wieku 78 lat zmarł ks. abp Henryk Hoser, który był pallotynem.

– Ks. abp Henryk Hoser zawsze był pallotynem, był częścią naszej wspólnoty zakonnej. W momencie, kiedy został seniorem-emerytem, to jego pragnieniem było to, aby powrócić do wspólnoty. Zamieszkał na terenie naszego seminarium duchownego i tam chciał dzielić się wiedzą i kontaktami z całego świata. Wtedy przyszło wezwanie od Papieża, aby zaopiekować się duszpastersko pielgrzymami w Medjugorie – wskazał ks. dr Zenon Hanas SAC.

Gość audycji zaznaczył, że ks. abp Henryk Hoser był człowiekiem, który miał niesłychaną wiedzę medyczną. Duchowny podczas II wojny światowej stracił jedocześnie ojca i dziadka, którzy zostali rozstrzelani w sierpniu 1944 roku w Warszawie w czasie Rzezi Woli.

– Żegnam nie tylko współbrata, arcybiskupa, kapłana, ale też bliskiego przyjaciela. Ks. abp Henryk Hoser był człowiekiem, który miał niesłychaną wiedzę medyczną, był lekarzem. Posiadał także wiedzę muzyczną. Interesował się historią Polski. Jego ojciec został rozstrzelany przez Niemców podczas Rzezi Woli. Ks. abp Henryk Hoser cały czas tym żył, to była historia życia jego rodziny. Rodzina Hoserów jest niesamowitą rodziną, skromną, ale posiadającą arystokrację ducha – akcentował przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla.

Ks. dr Zenon Hanas SAC ocenił, że ks. abp Henryk Hoser miał umiejętność nawiązywania kontaktu z każdym człowiekiem. Pracował w wielu miejscach na świecie. [czytaj więcej] 

– Ks. abp Henryk Hoser kontynuował rodzinną tradycję. Kontynuował także tradycję bycia pallotynem. To, że wyrastał w Polsce w trudnych warunkach wojny, później komunistycznego czasu, nie przeszkodziło mu w podejściu do drugiego człowieka. Ks. abp Henryk Hoser wyróżniał się umiejętnością rozmawiania z każdym człowiekiem, wchodzenia do każdej kultury i narodu. Był zaangażowany w misje w Rwandzie i Kongo. Pracował też we Francji oraz w Belgii – mówił pallotyn.

W ramach KEP od 2008 roku ks. abp Henryk Hoser przewodził pracom Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

– Ks. abp Henryk Hoser był obrońcą życia. Jako lekarz nauczył się szacunku dla życia. To nie była tylko obrona przed atakami, ale obrona ludzkiego życia we wszystkich przestrzeniach, aby mogło się ono rozwijać. (…) W Rwandzie organizował szkolenia pielęgniarek. Ks. abp Henryk Hoser był człowiekiem, który troszczył się o życie. Zabiegał o to, aby we wszystkich przestrzeniach ludzkie życie było chronione – zwrócił uwagę ks. dr Zenon Hanas SAC.

Ks. dr Zenon Hanas SAC wspomina, że ks. abp Henryk Hoser był człowiekiem pokornym i wielkiej wiary.

– Podziwiałem bardzo głęboką wiarę ks. abp. Henryka Hosera. Przez ostatnie tygodnie mieliśmy możliwość celebrowania Mszy św. przy łóżku ks. abp. Henryka Hosera. To był wielki przywilej, który otrzymaliśmy. Było to dla nas ważne. Ks. abp Henryk Hoser nawet w trudnych chwilach swojej choroby głosił Słowo Boże. To były zawsze mądre słowa, które wynikały z głębi – powiedział przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla.

Całą rozmowę z ks. dr. Zenonem Hanasem SAC, przełożonym pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla, można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl