fot. wikipedia.org

Przygotowania do przyjęcia pielgrzymów w Katedrze Wawelskiej

W Katedrze Wawelskiej trwają przygotowania do przyjęcia pielgrzymów, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Z myślą o nich 1 maja uruchomiona zostanie nowa odsłona strony internetowej. Działa już „edbox” umożliwiający pobranie informacji o świątyni na urządzenia mobilne.

27 lipca na Wzgórzu Wawelskim planowane jest oficjalne powitanie papieża Franciszka w Polsce z udziałem władz państwowych. W Zamku Królewskim Ojciec Święty ma się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą, a w Katedrze z Episkopatem Polski.

Proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki podkreślił, że trudno oszacować, ile osób będzie chciało odwiedzić katedrę w lipcu. Zorganizowane grupy wiernych – z Kanady, USA, Francji i Włoch – już teraz rezerwują terminy odprawiania Mszy Świętych.

– Chcemy umożliwić wszystkim pielgrzymom, którzy przyjadą na ŚDM, poznanie historii tego miejsca i związanych z nim osób. Jedną z takich niezwykłych osób – świadkiem historii i świadkiem Ewangelii – była św. Jadwiga, królowa Polski, która właśnie tutaj dorastała do świętości – mówił ks. Zdzisław Sochacki.

Uczestnicy ŚDM będą mogli przystanąć w katedrze przed Czarnym Krzyżem, czyli miejscem, w którym modliła się królowa Jadwiga, i wejść do Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Pielgrzymi zobaczą także rzadko pokazywany relikwiarz z gwoździem z krzyża Chrystusa.

– Zrobimy wszystko, żeby osoby, które odwiedzą katedrę nie tylko dobrze się poczuły, ale zaczerpnęły z tego miejsca wiedzę o Polsce, naszym narodzie, ludziach, którzy go tworzyli i nadal tworzą, dlatego zdecydowaliśmy się na pewne innowacje. Osoby czekające przed katedrą będą mogły skorzystać z systemu edbox, który pozwala na pobranie informacji o świątyni bez konieczności transmisji danych – tłumaczył ks. Marek Różycki.

Edbox jest oparty na połączeniu radiowym wi-fi. Nadajniki zostały umieszczone w katedrze. Osoby posiadające smartfony lub tablety będą mogły pobrać audioprzewodnik albo informacje o świątyni, wirtualnie zwiedzić Katedrę i Muzeum Katedralne. Platforma działa na razie w języku polskim i angielskim. Do dyspozycji turystów będą także tradycyjne audioprzewodniki dostępne w siedmiu językach.

1 maja uruchomiona została nowa strona internetowa katedry. Na jej potrzeby wykonano nowe zdjęcia katedry tak, by były jednorodne stylistycznie, a jednocześnie spełniały określone wymogi techniczne. Przed ŚDM serwis będzie poszerzony o informacje dla pielgrzymów dostępne w wielu językach.

Podczas ŚDM wydłużone zostaną godziny zwiedzania katedry. Świątynia będzie otwarta do godz. 20. Pracownicy katedry przechodzą obecnie szkolenia, m.in. językowe.

Ks. Sochacki zaznaczył, że w katedrze cały czas prowadzone są prace konserwatorskie m.in. przy odnawianiu sklepienia i ścian świątyni.

– ŚDM to dla nas wielkie wyzwanie. Trwające od wielu miesięcy prace podjęte przez parafię i współpracujących z nami świeckich są próbą jak najlepszego przygotowania do tych dni – podkreślił proboszcz.

Gotycka katedra wawelska pod wezwaniem świętych Stanisława i Wacława jest „sercem” Archidiecezji Krakowskiej. W świątyni i w jej kryptach spoczywają polscy święci, królowie, najwybitniejsi przywódcy i poeci.

PAP/RIRM

drukuj