„Niech pokój będzie z wami”. Ojciec Święty Franciszek w Sarajewie

Ojciec Święty Franciszek uda się dziś do Sarajewa. Wizyta Papieża w stolicy Bośni i Hercegowiny będzie trwała 11 godzin. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Niech pokój będzie z wami”.

Po ceremonii powitania na stołecznym lotnisku i wizycie w pałacu prezydenckim, Ojciec Święty ok. godz. 10.10 spotka się z władzami kraju.  Następnie na stołecznym stadionie sprawował będzie Eucharystię .

Papież zapowiadając swoją pielgrzymkę mówił, że chce, aby przyczyniła się ona do umacniania braterstwa, pokoju, dialogu międzyreligijnego i przyjaźni.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II zwraca uwagę, że Ojciec Święty Franciszek idzie śladami świętego Papieża Polaka.

Chce się spotkać z przedstawicielami różnych religii. Odwiedza oczywiście katolików, bo przecież jest pasterzem Kościoła katolickiego, jest dzisiaj Piotrem naszych czasów, ale to, co jest najważniejsze zawsze jest to spotkanie międzyreligijne. Spotkanie międzywyznaniowe, żeby pokazać tak jak Jan Paweł II, że religia nie jest przyczyną wojny. Przyczyną wojny są ambicję społeczne, ambicję polityczne, czasem jakieś niechęci, uprzedzenia narodowościowe. Ojciec Święty chce pokazać, że na płaszczyźnie wiary można budować pokój, można wzajemnie się tolerować, wzajemnie wyrażać swoją radość i miłość – podkreśla ks. prof. Jan Machniak.

Na zakończenie swojej pielgrzymki do stolicy Bośni i Hercegowiny Franciszek spotka się z młodzieżą właśnie w ośrodku im. Jana Pawła II.

Papieska wizyta przypada na miesiąc przed 20. rocznicą największej powojennej tragedii w Europie, czyli masakry tysięcy muzułmanów w Srebrenicy, zamordowanych z rąk Serbów.

RIRM


Program

9:00 – przylot na lotnisko w Sarajewie
9:30 – ceremonia powitania na placu przed pałacem prezydenckim
10:10 – spotkanie z władzami kraju (przemówienie Ojca Świętego)
11:00 – Eucharystia na stołecznym stadionie
13:15 – spotkanie w nuncjaturze z biskupami Bośni i Hercegowiny
16:20 – spotkanie w katedrze z duchowieństwem
17:30 – spotkanie ekumeniczne w międzynarodowym centrum franciszkańskim
18:30 – spotkanie z młodzieżą w ośrodku im. Jana Pawła II
19:45 – ceremonia pożegnania
20:00 – odlot do RzymuJak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe papież Franciszek przybędzie do Sarajewa o 9:00 rano. Po ceremonii powitania na stołecznym lotnisku i wizycie w pałacu prezydenckim (godz. 9:30) spotka się z władzami kraju (godz. 10:10), a następnie na stołecznym stadionie odprawi uroczystą Eucharystię (godz. 11:00).

Po liturgii przewidziano obiad w nuncjaturze apostolskiej i spotkanie w niej z biskupami Bośni i Hercegowiny (godz. 13:15). Po południu Papież Franciszek spotka się w katedrze z duchowieństwem (godz. 16:20), a następnie w międzynarodowym centrum franciszkańskim będzie przewodniczył spotkaniu ekumenicznemu i międzyreligijnemu (godz. 17:30).

Ostatnim akordem papieskiej wizyty będzie spotkanie z młodzieżą w ośrodku im. Jana Pawła II (godz. 18:30). Po ceremonii pożegnania o godz. 20:00 Ojciec Święty wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj